Australian Open

GAME cu GAME AUSTRALIAN OPEN Simona Halep in sferturi cu Ekaterina Makarova

Simona Halep si-a egalat in acest an cea mai buna performanta din cariera la Australian Open, sferturi de finala, dar putea scrie o noua pagina de istorie pentru tenisul romanesc prin calificarea in semifinale. Halep a intalnit-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, cap de serie numarul 10, marti noapte de la ora 2:00 intr-o partida live text pe Onlinesport.ro

FINAL Halep - Makarova 4-6, 0-6 - Amanunte live text in aceasta pagina

3:19 Final de meci si de turneu pentru Simona Halep. Dupa o ora si 9 minute Halep paraseste invinsa partida, ultimul game fiind unul la zero de partea rusoaicei.

3:14 Inca o scurta pusa de Halep, dar nu este un semn tocmai bun. Arata mai degraba neputinta Simonei si tradeaza un fel de disperare. Degeaba pune scurta, daca in punctul urmator trimite afara cu dreapta (30-30). Inca o greseala nefortata comisa de Halep si Makarova are minge de break. Se face 5-0 pentru rusoaica, iar aceasta va servi pentru inchiderea meciului.

3:08 Halep la primire cu spatele la zid, am putea spune. Set pierdut si 0-3 in al doilea cu doua break-uri cedate. Vine insa o scurta, semn ca Simona se gandeste la toate solutiile (0-15). A doua scurta castigatoare pusa de Halep si avem minge de break. Punct anulat de Makarova cu serviciul, dupa care trimite afara si Halep are o noua oportunitate de a face break. Makarova se salveaza cu acelasi serviciu imbatabil si se desprinde la 0-4.

3:06 Trei puncte la rand pentru Makarova, aceasta revine de la 0-30 si are minge de break. Al doilea break reusit de Makarova si Halep nu arata deloc bine (0-3).

2:59 Sansa pentru Simona intr-un game pe serviciul advers in care a castigat primele doua puncte (0-30). Makarova greseste si ea cu forehand-ul si sunt trei sanse de re-break pentru Halep. Urias primul serviciu al rusoaicei, prin intermediul caruia Makarova egaleaza de la 0-40. Halep se agata de un punct si egaleaza in prelungirile acestui game extrem de important. Makarova isi face serviciul cu dificultate, dar se distanteaza la 0-2.

2:43 Incepe setul doi cu Halep la serviciu. Primele doua puncte sunt obtinute rapid de jucatoarea noastra, dupa care Makarova profita de serviciul doi si egaleaza. Urmeaza un as din partea Simonei si se ajunge la 40-30, cand comite o dubla greseala fortand pe a doua minge. Break Makarova dupa o dreapta in lung de linie trimisa afara (0-1).

2:46 Makarova la serviciu pentru castigarea primului set. Risca rusoaica la 15-0 si scapa forehand-ul afara. Serviciul o scoate pe Makarova (30-15). Fixata pe linia din spatele terenului, Halep este executata cu forehand-ul in lung de linie. Sunt doua sanse de set pentru Makarova. Prima este salvata de Halep cu o dreapta castigatoare din pozitie joasa a la Radwanska. Din pacate Halep trimite in fileu cu reverul si primul set intra in contul Ekaterinei Makarova (4-6) in 39 de minute.

2:42 Mai multa siguranta pentru Halep la serviciu, insa in continuare Makarova pune probleme (30-15). Se ajunge la 30-40 si Makarova are minge de set pe serviciul Simonei. Halep loveste cu asprime un forehand in lung de linie si o surprinde pe adversara. Halep a iesit din incurcatura cu un as si ramane in acest prim set (4-5).

2:37 Makarova serveste la 3-4 cu mingi noi, mingi mai rapide, iar rusoaica scapa primul punct afara. Out si al doilea forehand, iar Halep are o sansa buna la 0-30 in acest game. Returul este prea scurt, iar Makarova o pedepseste pe Halep (15-30). Sansa de break Halep dupa ce mingea care atinge fileul cade in terenul rusoaicei, dar din nou returul prea scurt al Simonei este pedepsit de Makarova. Aceasta isi face serviciul si ajunge la 3-5 dupa 30 de minute.

2:33 Meciul se incinge si loviturile sunt din ce in ce mai spectaculoase. Halep castiga un punct cu o diagonala prinsa la limita (15-0). Se simte o nerabdare la Simona de a reveni pe tabela. Halep o introduce pe Makarova intr-un schimb prelungit, o joaca pe centru si o momeste sa ia decizia hotaratoare. Forehand afara trimis de rusoaica si Halep are minge de game, pe care o castiga cu un serviciu doi la T (3-4).

2:28 Makarova serveste bine si are 30-0. Dificil de returnat pentru Simona cand rusoaica serveste din partea stanga a terenului. Chiar daca este o jucatoare masiva, aceasta Makarova se deplaseaza bine in teren, dar nu are ce face la o dreapta in diagonala trimisa de Simona (30-15). Halep isi face bine pasii, este jucatoarea evident mai rapida si o surprinde pe Makarova. Rusoaica mai are o singura minge de game (40-30). Egalitate dupa ce Makarova scapa forehand-ul afara. Din pacate Halep greseste doua puncte la rand cu forehand-ul si Makarova reface diferenta de doua lungimi (4-2).

2:25 Halep la serviciu intr-un game foarte important la scorul de 1-3. Makarova isi exteriorizeaza tensiunea certandu-se dupa o eroare. Halep are doua mingi de game dupa ce primul serviciu intra in teren. Makarova vorbeste tot mai mult de una singura, iar dupa 15 minute Halep castiga primul sau game de serviciu (2-3).

2:20 Serveste Makarova cu doua break-uri in fata. Halep nu gaseste terenul si trimite din nou afara cu dreapta. Egaleaza la 15 dupa un schimb prelungit in care a iutit schimbul obligand-o pe adversara la eroare. Un retur excelent a pus-o pe Halep in avantaj (15-30), dupa care o diagonala cu reverul a surprins-o nepregatita pe rusoaica. Doua sanse de break pentru Halep, ambele anulate de Makarova. Aceasta trimite in fileu la egalitate si Halep a avut din nou avantaj. Break Halep (1-3). Este primul game obtinut de Simona in acest meci dupa un inceput ezitant.

2:16 Halep trimite mai scurt, iar Makarova profita imediat cu o minge lunga in coltul terenului. Halep revine cu un serviciu bine plasat (30-15). Din pacate vine si a doua greseala, prima in acest meci. Ingrijorare pe fata lui Victor Ionita, antrenorul jucatoarei noastre. A doua dubla la rand pentru Halep si Makarova are sansa de dublu break. Voleu drive trimis mult afara. Break Makarova, iar rusoaica are deja 3-0.

2:13 Makarova are sansa la o dreapta jucata cu fileul. A doua oara nu mai tine figura, chiar daca rusoaica a avansat amenintator spre plasa fileului (15-15). Makarova e agresiva, conduce jocul si se duce la 2-0 pe tabela.

2:11 Incepe meciul cu Halep la serviciu. Un prim punct castigat de Simona cu dreapta in lung de linie (15-0). Prima greseala ii apartine tot jucatoarei noastre, o minge cu reverul in fileu (15-15). Makarova prinde un retur foarte bun si rusoaica are doua mingi de break. Simona greseste din nou dupa un atac nepregatit la fileu si meciul incepe cu un game pierdut pe propriul serviciu (0-1)

2:04 Makarova castiga tragerea la sorti si alege sa inceapa meciul la primire. Observam un bandaj pe coapsa piciorului drept la jucatoarea de 26 ani din Rusia.

2:02 Cele doua jucatoare au patruns pe arena Rod Laver.

2:01 Bun regasit prieteni ai tenisului. De la aceasta ora o urmarim la lucru pe Simona Halep in sferturile de finala la Australian Open. Ploaia din ziua anterioara a trecut si meciul se va disputa la lumina soarelui.

Halep, a 3-a favorita la castigarea Australian Open, a ajuns in sferturi fara sa fi cedat vreun set, la fel ca si Makarova.

Clasata pe locul 11 in lume inainte de Grand Slam-ul de la Antipozi, Makarova apare pentru a treia oara in sferturi la Antipozi. Rusoaica de 26 ani a impresionat in 2014 la ultimul concurs major, US Open, unde a atins faza semifinalelor.

Halep si Makarova s-au mai intalnit o singura data, in 2013 la New Haven, unde Halep a castigat in doua seturi pe drumul spre obtinerea titlului.