Australian Open

Asa am trait: Tsitispas vs Djokovic in finala de la Australian Open

Am transmis live text in aceasta pagina, duminica, de la ora 10:30, marea finala de la Australian Open. Se infrunta sarbul Novak Djokovic, de noua ori campion la Melbourne, si grecul Stefanos Tsitsipas, jucator care disputa doar a doua finala majora din cariera.

Tsitsipas - Djokovic 3-6, 6-7 (4-7), 6-7 (5-7)

13:42 (6-7) Djokovic inchide meciul dupa al treilea set si castiga pentru a 10-a oara in cariera Australian Open. Al 22-a titlu de Mare Slem, la egalitate cu Rafael Nadal. Djokovic e noul lider ATP!

13:32 (6-6) Din nou tie-break. Tsitsipas s-a descurcat din nou sub presiune.

13:28 (5-6) Inca un game la zero pentru Djokovic pe propriul serviciu. Tsitsipas incremenit in propria neputinta.

13:19 (4-5) Djokovic nu-i lasa nicio sansa lui Tsitsipas pe serviciul sau. Al treilea game adjudecat de sarb la zero. Lui Tsitsipas nu-i ramane decat sa serveasca pentru a supravietui in meci.

13:11 (3-4) Al doilea game consecutiv adjudecat de Djokovic la zero pe propriul serviciu.

12:53 (1-1) Djokovic raspunde cu re-break.

12:46 (1-0) Primul break al meciului in dreptul lui Tsitsipas. La 15-30 grecul a oprit meciul pentru o discutie aprinsa cu arbitra din scaun, gest pentru care si-a luat o portie de fluieraturi din tribuna.

12:34 (6-7) Djokovic castiga setul secund la tie-break. Tsitsipas a revenit de la 1-4, dar Djokovic si-a ridicat nivelul profitand si de erorile grecului in momentele cheie.

12:17 (6-5) Game alb de serviciu pentru Tsitsipas. Grecul il obliga inca o data pe Djokovic sa serveasca pentru a ramane in set.

12:15 (5-5) Minge de set ratata de Tsitsipas contra serviciului. Djokovic a gresit incredibil la 30-30, dar tot el a reparat cu un forehand castigator in lung de linie.

12:05 (5-4) Djokovic trimite afara cu reverul si Tsitsipas ramane in fata. Sarbul va servi sub presiune pentru a ramane in set.

12:02 (4-4) Incredibila eroare a grecului la 30-30, dupa ce urcase la fileu punand presiune pe Djokovic. Voleul l-a tradat pe Tsitsipas care ar fi avut prima lui minge de break.

11:56 (4-3) Tsitsipas ramane in fata cu serviciul. Inca nicio minge de break in acest set secund.

11:32 (2-1) Un set al doilea inceput in echilibru la serviciu. Niciun punct cedat in ultimele doua game-uri de jucatorii care au servit.

11:27 (1-0) Tsitsipas raspunde cu un game solid de serviciu si conduce in premiera. Statistica e de partea lui Djokovic, sarbul castigand 13 finale din 16 in care a castigat primul set.

11:23 (3-6) Serviciul lui Djokovic ramane la un nivel foarte ridicat si sarbul profita de prima minge de set. Tsitsipas returneaza afara si dupa 36 de minute Djokovic obtine primul set.

11:15 (2-5) Inca un game solid pe propriul serviciu reusit de Djokovic. In continuare Tsitsipas fara sansa de break in meci.

11:07 (1-4) Primul game din meci in care Tsitispas i-a pus probleme lui Djokovic la serviciu. Grecul a revenit de la 0-40, dar erorile nefortate continua sa-l traga in jos.

11:04 (1-3) Djokovic reuseste primul break al meciului. Sarbul a intrat mai bine in finala, se vede cu ochiul liber.

10:57 (1-2) Game la zero obtinut de Djokovic pe propriul serviciu. Un singur punct cedat pana acum de sarb pe serviciu.

10:55 (1-1) Tsitsipas anuleaza doua mingi de break, primele aparute in meci intr-un game de peste cinci minute.

10:46 Incepe finala cu Djokovic la serviciu. Sarbul nu mai are bandaj pe coapsa stanga.

10:38 Cei doi finalisti au intrat pe teren. Djokovic a castigat tragerea la sorit si alege sa serveasca in primul game.

Cotele BETANO: Djokovic 1.25 | Tsitsipas 5.00

Scorul intalnirilor directe este 10-2 in favoarea lui Djokovic. Dupa ce a pierdut doua din primele trei confruntari cu Tsitsipas, sarbul le-a castigat pe urmatoarele noua. Tsitsipas are 2-1 in meciurile disputate pe hard, suprafata de la Australian Open.

Ultima oara cei doi s-au duelat in faza grupelor la Turneul Campionilor din 2022. Djokovic a castigat in doua seturi.

Cu un succes in finala de duminica Djokovic ar ajunge la zece titluri in cariera la Australian Open, performanta unica in circuit. Oricum, sarbul este jucatorul cu cele mai multe finale la Antipozi, fiind urmat de Roger Federer (7) si Rafael Nadal (6).

La cei 24 de ani ai sai, Tsitsipas a mai disputat o singura finala de Mare Slem in cariera, pierduta chiar in fata lui Novak Djokovic la Roland Garros, in 2021. Grecul a condus atunci cu 2-0 la seturi si cu siguranta are de luat o revansa in fata sarbului.

Pentru Tsitsipas ar fi o premiera castigarea titlului la Australian Open, in timp ce Djokovic l-ar egala pe Nadal la numarul de trofee in turneele majore. Sarbul are acum 21 de titluri de Mare Slem.

Miza primului loc ATP

Cine castiga va deveni noul lider al clasamentului ATP, detronandu-l din aceasta pozitie pe spaniolul Carlos Alcaraz, marele absent de la Australian Open 2023.

Djokovic ar ajunge la 7070 puncte prin castigarea turneului sau ar ocupa locul trei, cu 6270 de puncte, in cazul unei infrangeri.

La randul sau, Tsitsipas ar totaliza 6995 de puncte in eventualitatea castigarii turneului, caz in care Alcaraz ar cobori pe doi, cu 6730 de puncte.