US Open Actualizat: Marti, 13 Septembrie 2011, 12:55:45
Novak Djokovic: "Acesta este anul meu"
"Acesta este anul meu", a declarat sârbul Novak Djokovici, numarul unu mondial, dupa ce a câstigat, luni, turneul US Open, al treilea trofeu de Grand Slam din acest an, învingându-l, în finala de la Flushing Meadows, pe spaniolul Rafael Nadal.
"Dupa ce i-am învins pe Federer (semifinale) si Nadal, ma simt gol din punct de vedere fizic, dar este normal. Când joci tenis, scopul este sa câstigi turnee de Grand Slam, pentru ca sunt cele mai importante. Nu ma asteptam sa am aceste rezultate în 2011. Este greu sa-mi gasesc cuvintele.
"Am muncit toata viata pentru a ajunge aici. Mai am multe de demonstrat mie si lumii tenisului. Vreau sa câstig si alte turnee de Mare Slem. Dragostea pentru acest sport ma face sa merg înainte. Atât timp cât voi avea aceste senzatii dupa victorii, voi continua sa le vreau. Ar fi minunat sa câstig si turneul de la Roland-Garros si sa am toate trofeele de Grand Slam în palmares. Acesta este unul dintre obiectivele mele, însa voi avea nevoie de timp", a declarat Novak Djokovici dupa finala de luni.
Întrebat daca se simte invincibil, Novak Djokovici a raspuns: "Nimeni nu este invincibil. Roger Federer a trait sezoane când a câstigat trei turnee de Grand Slam, când era invincibil 40 sau 50 de meciuri. Rafa a trait acelasi lucru anul trecut. Am putea spune ca acesta este anul meu, acela în care am jucat cel mai bun tenis al meu în turneele mari. Si asta ma face extrem de fericit. Daca anul viitor voi reusi macar jumatate din ce am reusit în 2011, voi fi multumit. Însa acum vreau sa ma bucur de prezent".
La rândul sau, spaniolul Rafael Nadal, numarul doi mondial, a declarat ca finala cu Djokovici a fost un meci de calitate si ca este foarte multumit de prestatia sa. "M-am batut pentru fiecare punct, am jucat cât am putut de bine în fiecare moment si sunt mult mai multumit de acest meci decât de precedentele în fata lui Djokovici. Am avut ocazii bune, pe care nu le-am concretizat, conduceam cu 2-0 dupa primele doua seturi. Însa, ma întorc acasa stiind ca sunt pe calea cea buna", a spus Nadal, care a adaugat ca este dureros faptul ca a înregistrat a sasea înfrângere în fata sârbului în acest an, în tot atâtea finale.
Tenismanul sârb Novak Djokovici, numarul unu mondial, a câstigat, luni, turneul US Open, al treilea trofeu de Grand Slam din acest an, învingându-l, în finala de la Flushing Meadows, pe spaniolul Rafael Nadal, cu scorul de 6-2, 6-4, 6-7 (3/7), 6-1, dupa un meci ce a durat aproximativ patru ore.
Acesta este primul trofeu US Open din cariera pentru Djokovici, care a mai câstigat în acest an turneul Australian Open si Wimbledon. Sârbul mai are în palmares un trofeu de Mare Slem, Australian Open în 2008. Din palmaresul jucatorului de 24 de ani lipseste acum doar Roland Garros-ul.
Pentru Djokovici victoria de luni a însemnat a 64-a victorie din acest sezon, când a mai înregistrat doua înfrângeri, si al zecelea turneu câstigat în 2011.
Sârbul a devenit, astfel, al saselea jucator din era Open care câstiga trei dintre cele patru turnee de Grand Slam într-un sezon, dupa Nadal, Federer (de trei ori), Rod Laver, Jimmy Connors si Mats Wilander.
Numarul unu mondial a mai stabilit doua recorduri în acest an: a devenit primul jucator din Serbia care a câstigat un Grand Slam si cel mai tânar jucator din era Open care a ajuns pâna în semifinalele celor patru turnee de Mare Slem ale anului, într-un sezon.