Roland Garros

Alexandra Dulgheru a murit frumos la Roland Garros

Visul frumos pentru Alexandra Dulgheru s-a terminat in turul trei de la Roland Garros. Jucatoarea din Romania a fost eliminata de favorita numarul 3, daneza Caroline Wozniacki, scor 3-6, 4-6.
Dupa o saptamana de vis la Varsovia, Alexandra Dulgheru a venit la Roland Garros pentru a-si confirma panta ascendenta. A ajuns fara probleme in turul trei, unde adversarul a fost mult mai dificil, adneza Caroline Wozniacki.

Alexandra Dulgheru a inceput bine partida disputata impotriva prietenei Soranei Cirstea, insa experienta danezei si-a spus cuvantul, aceasta castigand primul set cu 6-3.

Jucatoarea in varsta de 20 de ani a dat semne de revenire in setul al doilea, in care a ridicat de mai multe ori publicul in picioare, prin executiile spectaculoase si raliurile duse la limita extremului.

Alexandra Dulgheru a avut in mana setul secund, servind pentru 5-3, insa superficialitatea cu care a tratat mai multe momente decisive i-a permis lui Wozniacki sa revina si sa se impuna cu 6-4 in setul secund.

Pentru performanta de la Roland Garros, Alexandra Dulgheru a primit un cec in valoare de 42.000 de euro.