Australian Open

Asa am trait: Australian Open - Sorana Cirstea invinsa de Sara Errani

Onlinesport.ro a transmis in direct meciul pe care Sorana Cirstea l-a sustinut in compania italiencei Sara Errani in turul trei al turneului de Mare Slem de la Melbourne.

Asa am trait: Sorana Cirstea - Sara Errani 7-6 (6), 0-6, 2-6

4:41 Errani are trei mingi de meci pe serviciul Soranei. Prima este salvata cu serviciul. La fel si a doua dupa un schimb prelungit. A treia minge este finalizata de Errani cu dreapta in lung de linie. Victorie in trei seturi pentru jucatoarea din Italia, care se califica astfel in premiera in optimile de finala ale unui turneu de Mare Slem.

4:38 Un nou break obtinuta de Sorana Cirstea. Aceasta va servi pentru ramanerea in meci.

4:34 Errani isi ia break-ul inapoi si serveste pentru castigarea meciului.

4:30 Break reusit de Cirstea dupa zece game-uri pierdute consecutiv. Errani mai pastreaza avantajul unui break.

4:26 Al doilea break izbutit de Errani in acest set decisiv, iar italianca a ajuns la zece game-uri castigate la rand.

4:22 Minge de game ratata de Cirstea, care nu a mai ajuns la scurta adversarei dupa un schimb prelungit de mingi. Sansa de break pentru Errani.

4:19 Raportul erorilor nefortate a ajuns la 45-26 'in favoarea Soranei'.

4:15 Doua ore de la primul serviciu si jucatoarea noastra este in reala dificultate. 3-0 pentru Errani in decisiv.

Sorana solicita din nou interventia fizioterapeutului pentru ameliorarea durerilor de la spate.

4:14 In continuare se aduna greselile nefortate in dreptul Soranei, care nu-si mai gaseste ritmul din primul set.

Rezultat final: Irina-Camelia si Monica Niculescu s-au calificat in turul trei al concursului de dublu, dupa ce le-au invins pe Natalie Grandin (Africa de Sud) si Vladimira Uhliarova (Cehia), cu 6-4, 1-6, 6-3.

4:12 Cirstea a irosit o sansa de game si in cele din urma pierde pe serviciu. Errani a ajuns la opt game-uri castigate la rand.

4:05 Primul game al setului trei ii revine italiencei la mare lupta. Se anunta un set aprig disputat.

3:58 Incepe setul decisiv cu Errani la serviciu.

Statistica primelor doua seturi:

• 36-23 erori nefortate (Cirstea)
  • 26-17 puncte castigatoare (Cirstea)
  • 41-65% primul serviciu

3:52 Fizioterapeutul turneului ajunge pe terenul 2 si are o scurta discutie cu Sorana. Urmeaza un consult rapid la spate.

3:50 Setul secund se incheie dupa doar 28 de minute cu un 6-0 sec in favoarea italiencei. Sorana acuza dureri la spate si a cedat fara lupta ultimele puncte.

3:43 Scorul capata proportii pe fondul mai multor greseli nefortate adunate in dreptul Soranei. 4-0 pentru Errani care urmeaza la serviciu.

3:40 Cirstea greseste mult si ii ofera sansa italiencei de a se distanta la 3-0 in setul doi.

3:36 Raportul erorilor nefortate este din pacata 'in favoarea' Soranei: 18-9.

3:32 Dubla greseala Cirstea si Errani rupe echilibrul devreme in setul al doilea.

3:27 A inceput setul secund cu Errani la serviciu.

3:23 Sorana Cirstea castiga primul set la mare lupta cu 8-6 in tie-break dupa o ora si 8 minute de la primul serviciu.

3:15 Errani incepe tie-breakul cu un mini break, dar Cirstea revine si egaleaza la doi.

Punct castigator din nou cu reverul in diagonala si jucatoarea noastra conduce cu 3-2.

Errani se mentine la conducere si serveste la 5-4.

Minge de break pentru Errani la 6-5. Serveste Cirstea. Prima minge iese afara, dar al doilea serviciu intra bine in teren si scorul devine 6-6 in tie-break.

Este randul Soranei sa beneficieze de minge de set. Serveste Errani la 7-6.

3:12 Trei puncte facute cadou de Cirstea si setul inaugural intra in tie-break.

3:05 Sorana protesteaza la adresa arbitrului de scaun, care i-a dat o minge afara la 30-15 (5-5). In scaun este nimeni altul decat Khade Nouni, cel care l-a scos din minti pe David Nalbandian in meciul cu John Isner.

Cirstea isi castiga in cele din urma game-ul pe serviciu si conduce o data in plus (6-5).

2:53 Minge de break salvata de Cirstea la 4-4 pe fondul unui joc presarat cu destul de multe erori nefortate.

Sorana castiga game-ul noua la mare lupta si trece din nou la conducere, scor 5-4.

Maria Kirilenko a abandonat meciul cu Petra Kvitova la scorul 6-0, 1-0 in favoarea favoritei numarul 2.

2:49 Doua erori neprovocate la rand si Cirstea cedeaza prea usor game-ul opt (4-4).

2:45 Cirstea revine la conducere (4-3) dupa un game inceput cu o dubla greseala si continuat cu un as si o dreapta castigatoare in diagonala.

In alte doua meciuri s-au incheiat deja primele seturi. Tsonga are un set in fata lui Gil, iar Kvitova nu i-a lasat niciun game rusoaicei Kirilenko.

2:41 Errani isi trece in cont al doilea game la zero si scorul redevine egal (3-3).

2:37 Replica italiencei nu intarzie sa apara si Errani face re-break la zero intr-un game in care Cirstea a comis doua duble greseli.

2:35 Break Cirstea dupa cel mai disputat game al inceputului de meci. Jucatoarea noastra serveste la 3-1.

2:28 Errani urca la fileu in incercarea de a face serviciu-voleu, insa Sorana o paseaza in doua randuri consecutiv.

Sansa de break ratata de Cirstea la 2-1 pentru ea pe serviciul lui Errani.

Raportul loviturilor castigatoare cu reverul: 5-2 in favoarea Soranei Cirstea.

2:25 Game la zero castigat de Cirstea pe propriul serviciu si jucatoarea noastra preia conducerea in premiera (2-1). Serviciul bun si finalizarea cu reverul in lung de linie au lasat-o fara replica pe Errani.

2:22 Sorana pune presiune pe adversara cu un joc agresiv din spatele terenului. Finalizeaza frumos cu reverul in lung de linie si Errani isi pierde serviciul.

2:18 Primul game al meciului ii revine italiencei, care a inceput foarte agresiv cu mingi lungi in apropierea liniei din spatele terenului. Cirstea a comis mai multe erori nefortate.

2:15 Incepe meciul cu Sorana Cirstea la serviciu.

2:05 Cele doua jucatoare patrund pe teren. Cerul asupra complexului Melbourne Park este acoperit.