Federer, debut cu emotii la finala ATP World Tour

Liderul mondial Roger Federer a avut nevoie de trei seturi pentru a obtine prima victorie la Turneul Campionilor de la Londra, jucatorul elvetian avand parte de o disputa extrem de echilibrata cu spaniolul Fernando Verdasco.
In cele din urma Federer a obtinut victoria cu 4-6, 7-5, 6-1, Verdasco scapand meciul din mana in finalul actului secund.

Semifinalist in acest an la Australian Open, Verdasco a reusit in primul set sa-si pastreze break-ul obtinut inca din debut.

Cei doi jucatori au mers umar la umar in setul secund, Federer rupand echilibrul in jocul al 12-lea, evitand astfel in ultimul moment intrarea in tie-break.

Momentul s-a dovedit decisiv in economia partidei, setul decisiv fiind la discretia lui Federer, care s-a impus cu un categoric 6-1.

Turneul Campionilor continua, luni, cu meciurile din Grupa B, spaniolul Rafael Nadal urmand a-l intalni pe suedezul Robin Soderling, iar sarbul Novak Djokovic va juca impotriva rusului Nikolay Davydenko.