Chitigoi: "Obiectivul Stelei este calificarea in cupele europene"
Jucatorul Cristian Chitigoi, care s-a revenit la formatia unde a învatat voleiului, Steaua Bucuresti, spune ca spera sa duca echipa militara în acest sezon în cupele europene.
"Ma bucur ca oferta s-a concretizat si ca am semnat cu Steaua. Suntem o echipa formata din jucatori experimentati, care stim ce vrem. Daca la echipa va fi liniste din toate punctele de vedere, cred ca putem termina în primele patru pozitii. De fapt acesta ne este si obiectivul pentru viitorul sezon” a declarat Cristi Chitigoi pentru handbalvolei.ro.
Pe lânga Chitigoi la echipa de volei CSA Steaua, pentru acest sezon au mai semnat Ivan Todorovic, Rade Dacovic, Ivan Bojkovic, Vladan Aleksic si Vladimir Jovic. Antrenorii echipei vor fi Daniel Banu (antrenor principal) si George Grigorie (antrenor secund), iar director tehnic va fi Constantin Chitigoi.
"Am definitivat lotul de jucatori pe care vom conta în sezonul urmator. Avem ca obiectiv clasarea în primele patru pozitii si cred ca putem reusi acest lucru cu acest lot" a declarat pentru handbalvolei, managerul sectiei de volei, Cristian Neagoe.
Cine sunt noile achizitii ale Stelei: Cristian Chitigoi - Universal - 33 de ani -1,95 înaltime - A jucat ultima oara pentru CVM Tomis Constanta -A mai evoluat pentru: Dinamo Bucuresti, Besiktas Istanbul, Las Palmas, SCM U Craiova, Alexandropolis;
Ivan Todorovic - Extrema - 29 de ani - 1,90 înaltime - A jucat ultima oara pentru Dinamo Bucuresti;
Rade Dacovic - Centru - 33 de ani - 1,98 înaltime - A jucat ultima oara pentru Unirea Dej - A mai evoluat pentru: Torpi Târgu Mures;
Ivan Bojkovic - Coordonator - 31 de ani - 1,93 înaltime - A jucat ultima oara pentru: VC Salaminas (Cipru) - A mai evoluat pentru: Smedervo, Borac, Enesosis;
Vladan Aleksic - Centru - 29 de ani - 1,98 m - A jucat ultima oara VC Ribnica; A mai evoluat pentru: Remat Zalau, Radnicki, Budvanska Rivijera, VC Tpolicanin; Vladimir Jovic - Libero - 28 de ani - 1,86 înaltime - A jucat ultima oara pentru VC Ribnica.