Rugby

Romania invinge Tunisia, scor 56-13, continuand drumul spre Cupa Mondiala

Nationala de rugby a Romaniei a intalnit, sambata seara, la Buzau, echipa similara a Tunisiei in calificarile pentru turneul final al Cupei Mondiale din 2011. Stejarii s-au impus la pas in fata unui adversar modest. Ultimul obstacol in calea stejarilor pana la Cupa Mondiala ramane Uruguayul, echipa pe care baietii pregatiti de Robert Antonin si Romeo Gontineac o vor intalni in dubla mansa in luna noiembrie.

Punctele României au fost reusite de Dumbrava (5 transformari, 3 lovituri de pedeapsa), Vlaicu (o transformare, un eseu), Gal (un eseu), Ciuntu (un eseu), Maris (un eseu), Calafeteanu (un eseu), Petre (un eseu, un eseu de penalizare).

"Eram clar favoriti, dar trebuia sa luam meciul în serios, pentru ca Tunisia nu a ajuns întâmplator în aceasta faza. Sper sa batem Uruguayul si sa mergem la campionatul mondial", a declarat antrenorul Romeo Gontineac.

• Vedeti mai jos desfasurarea partidei de la Buzau:
FINAL de partida. Romania invinge Tunisia, cu 56-13, continuand drumul spre Cupa Mondiala din Noua Zeelanda.

70' Petre reuseste un nou eseu pentru Romania dupa o faza simpla de rugby.

79' Ultimul minut al meciului. Stejarii trimit in margine.

75' Primul eseu reusit de tunisieni, actiunea de atac a africanilor fiind aplaudata cu sportivitate de spectatorii prezenti in tribunele stadionului din Buzau.

68' Lovitura de pedeapsa pentru tunisieni la 56 metri. Balonul este recuperat de fundasii tricolori.

65' Vlaicu rateaza transformarea.

64' Eseu reusit de Calafeteanu in chiar primul meci de la revenirea in nationala.

61' Transforma Vlaicu, trimitand balonul peste tribuna de la Buzau.

60' Daniel Ianus scapa de un placaj la picioare si marcheaza un eseu la centru. Scorul devine 42-6.

58' Tricolorii se mentin in presiune, in 22-ul advers.

51' Dumbrava isi face datoria si ridica scorul la 37-6.

50' Eseu de penalitate dictat impotriva Tunisiei.

48' Stejarii aleg sa joace la mana si Ciuntu este oprit la limita terenului de tinta tunisian. Se fluiera din nou lovitura de penalizare.

46' Atac prelungit al stejarilor in 22-ul tunisian. Se fluiera lovitura de pedeapsa in urma unui ofsaid.

20:49 A inceput partea secunda, stejarii repunand mingea in joc<

20:38 Pauza la Buzau. Revenim in zece minute cu partea secunda a meciului de calificare la Cupa Mondiala.

38' Iesire vijelioasa a tunisienilor, dupa un balon pierdut de ai nostri in 22-ul advers, dar Fercu a urmarit bine si a reusit sa scoata in balon mort.

34' Dumbrava ajunge la sase transformari din sase incercari si scorul devine 30-6.

32' Faza pe trei sferturi bine lucrata de stejari si Vlaicu reuseste eseul

26' Dumbrava transforma cu siguranta mentinanu-si procentajul de suta la suta in aceasta partida (23-6).

25' Fercu patrunde cu usurinta prin defensiva adversa si marcheaza al doilea eseu al meciului pentru echipa tricolora.

21' Dumbrava reuseste transformarea si Romania se distanteaza la 16-6.

19' Dimofte patrunde pe dreapta si culca fara probleme balonul in terenul de tinta advers. Primul eseu al Romaniei in acest meci.

15' Placaj fara minge si tunisienii primesc o noua lovitura de pedeapsa, care in cele din urma este transformata.

13' Danut Dumbrava ridica scorul la 9-3, transformand a treia lovitura de pedeapsa a stejarilor.

3' Tunisienii deschid scorul printr-o lovitura de pedeapsa.

20:00 A inceput meciul de la Buzau.