Rugby

Asa am trait: Romania - Fiji 18-29

Nationala de rugby a Romaniei a continuat, sambata, pregatirea in vederea asaltului final din preliminariile Cupei Mondiale, 'Stejarii' intalnind, pe stadionul Arcul de Triumf, reprezentativa statului Fiji.

FINAL de partida. Fiji invinge Romania, scor 29-18, in ultimul meci test al stejarilor din acest an

80' Dumbrava transforma eseul si scorul devine 18-29

80' ESEU Romania. Bogdan Balan reuseste sa intre cu balonul in terenul de tinta advers

78' Matavesi rateaza din apropierea buturilor si scorul ramane 11-29

76' Presiune a stejarilor in 22-ul advers. Interceptie a fijienilor si Ratu se opreste cu balonul in terenul nostru de tinta

72' Matavesi transforma incercarea si scorul devine 24-11 pentru Fiji

70' Patrundere a uverturii Matavesi si eseu marcat de Nagusa, al treilea pentru Fiji in acest meci

68' Faza ofensiva sustinuta a tricolorilor. Stejarii se leaga intr-un mol rulant in tentativa de a avansa spre terenul de tinta advers

63' Calafeteanu isi asuma responsabilitatea transformarii, dar nu reuseste sa trimita printre buturi

62' Atac pe trei sferturi al tricolorilor. Lovitura de pedeapsa obtinuta la linia de 22 fijiana

58' Noua lovitura de pedeapsa pentru fijieni. Acelasi Matavesi langa balon si transformarea este o formalitate

52' Schimbare in echipa Romaniei: intra Danut Dumbrava in locul lui Florin Vlaicu

53' Matavesi transforma eseul si Fiji conduce cu 14-11 la Bucuresti

52' Atac pe linia de trei sferturi a fijienilor, jucatorii din Pacific reusind al doilea eseu in acest meci

49' Radoi repune din margine si stejarii patrund in terenul fijian

47' Stejarii recupereaza balonul dupa o gramada la limita terenului de 22.

42' Matavesi rateaza o lovitura de pedeapsa din jumatatea noastra si tricolorii pastreaza avansul de patru puncte

41' Stelian Burcea este trimis in afara terenului pentru urmatoarele zece minute, dupa ce a placat la gat

17:55 A inceput repriza secunda, fijienii avand repunerea

40' Vlaicu transforma o lovitura de pedeapsa de la 45 metri si Romania conduce cu 11-7

37' De o ezitare a defensivei noastre au avut nevoie fijienii pentru a reusi primul eseu, Goneva punctand la centrul butului Romaniei. Matavesi transforma si Romania pastreaza un avans minim

33' ESEU Romania. Ovidiu Tonita reuseste sa culce balonul in terenul de tinta advers. Vlaicu rateaza transformarea eseului

31' Socol recupereaza ideal si Romania incearca molul rulant

30' Margine gasita de Dumitras la zece metri de terenul de tinta fijian

27' Atac sustinut al tricolorilor, dar centralul francez penalizeaza echipa Romaniei pentru o intrare din lateral

22' Balonul sutat de Vlaicu loveste bara din stanga. Stejarii raman in 22-ul advers, dar fijienii au posia in gramada

21' Lovitura de pedeapsa pentru Romania la cinci metri de terenul de tinta fijian. Se incearca transformarea

16' Ezitare in defensiva a lui Dumitras, acesta comitand un inainte. Gramada cu introducere a fijienilor. Castigam posesia si Dumitras gaseste o margine in jumatatea adversa

15' Socol prinde mablonul repus din margine si tricolorii incearca sa iasa printr-un mol rulant

14' Decarul Matavesi gaseste o margine la limita 22-ului nostru

11' Deschidere de scor pe stadionul Arcul de Triumf, Vlaicu transformand lovitura de pedeapsa acordata de arbitrul francez Jerome Garces

10' Moment importanta, Samu Bola fiind eliminat pentru urmatoarele zece minute dupa un gest nesportiv. Lovitura de pedeapsa pentru Romania

7' Atac consistent al fijienilor in 22-ul nostru, dar tricolorii reusesc recuperarea. Vlaicu gaseste o margine in jumatatea adversa

6' Rus scapa mingea inainte in terenul fijian si astfel oaspetii au introducerea intr-o gramada ordonata

4' Repunere din margine pentru Romania si plecare la mana spre terenul fijian

3' Posesie recastigata de stejari, Romania primind o noua repunere in gramada

1' Gramada ordonata cu repunere a oaspetilor de pe linia de 22 adversa

17:02 A inceput meciul, echipa Romaniei avand lovitura de deschidere

Romania: 1. Bogdan Balan, 2. Andrei Radoi, 3. Paulica Ion, 4. Sorin Socol, 5. Augustin Petrichei, 6. Stelian Burcea, 7. Vasile Rus, 8. Ovidiu Tonita, 9. Lucian Sarbu, 10. Iulian Dumitras, 11. Catalin Nicolae, 12. Dan Dumitru, 13. Ionut Dimofte, 14. Stefan Ciuntu, 15. Florin Vlaicu.

Rezerve: 16. Petrisor Toderasc, 17. Bogdan Zebega, 18. Valentin Ursache, 19. Viorel Lucaci, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Csaba Gal, 22. Dan Dumbrava, 23. Mihai Lazar,

Antrenor: Serge Lairle

Fiji: 1. Viliame Seuse, 2. Vereniki Sauturaga, 3. Aisake Tarogi, 4. Apolosi Satala, 5. Leone Nakarawa, 6. Samu Bola, 7. Jimilai Naikadawa, 8. Asaeli Boko, 9. Waisale Vatuvoka, 10. Josh Matavesi, 11. Semi Tadulala, 12. Gabiriele Lovobalavu, 13. Vereniki Goneva, 14. Timoci Nagusa, 15. Norman Ligairi.

Rezerve: 16. Isireli Ledua, 17. Alefoso Yalayalatabua, 18. Graham Dewes, 19. Viliame Veikoso, 20. Kelemedi Bola, 21. Jonetani Ratu, 22. Nasoni Roko.

Antrenor: Glen Ella.

Onlinesport: Dumitru Stircu