Rugby

Australia-Noua Zeelanda, scor 34-19 in Tri Nations

Reprezentativa de rugby a Australiei a invins Noua Zeelanda, cu 34-19 (17-12), intr-un meci disputat, sambata, la Sydney, in Turneul Celor Trei Natiuni.
Gazdele au reusit nu mai putin de patru eseuri, prin Ryan Cross, Peter Haynes, Rocky Elsom si James Horwill, toate acestea fiind transformate de Matt Giteau. Mijlocasul australian a reusit alte sase puncte dintr-o lovitura de pedeapsa in debutul meciului si un drop gol izbutit cu 13 minute inainte de final.

Condusi cu 10-0 dupa primele zece minute, neo-zeelandezii au revenit in meci prin eseul lui Mils Muliaina din minutul 23, pentru ca Andrew Hore sa reuseasca a doua incercare pentru All Blacks in finalul primei parti, stabilind scorul pauzei, 17-12 in favoarea selectionatei Wallabies.

Momentul de varf al jocului neo-zeelandez s-a produs in debutul reprizei a doua, la cinci minute de la reluare Andy Mills reusind incercarea prin care All Blacks au egalat pe tabela, transformarea lui Daniel Carter aducandu-i pe oaspeti pentru prima data in avantaj.

Finalul a apartinut insa australienilor care s-au desprins decisiv, castigand in final cu 34-19, succes care-i apropie pe 'canguri' de Cupa Bledisloe, trofeu pus in joc intre cele doua echipe incepand cu anul 1931. Jocul retur este programat peste o saptamana la Auckland.

Australia: 15 Adam Ashley-Cooper, 14 Peter Hynes, 13 Ryan Cross, 12 Berrick Barnes, 11 Lote Tuqiri, 10 Matt Giteau, 9 Luke Burgess, 8 Wycliff Palu, 7 George Smith (c), 6 Rocky Elsom, 5 Nathan Sharpe, 4 James Horwill, 3 Al Baxter, 2 Stephen Moore, 1 Benn Robinson.
Rezerve: 16 Tatafu Polota-Nau, 17 Matt Dunning, 18 Daniel Vickerman, 19 Phil Waugh, 20 Sam Cordingley, 21 Timana Tahu, 22 Drew Mitchell.

Noua Zeelanda: 15 Mils Muliaina, 14 Anthony Tuitavake, 13 Richard Kahui, 12 Ma'a Nonu, 11 Sitiveni Sivivatu, 10 Dan Carter, 9 Andy Ellis, 8 Jerome Kaino, 7 Daniel Braid, 6 Rodney So'oialo (c), 5 Ali Willliams, 4 Brad Thorn, 3 Greg Somerville, 2 Andrew Hore, 1 Tony Woodcock.
Rezerve: 16 Keven Mealamu, 17 John Afoa, 18 Anthony Boric, 19 Sione Lauaki, 20 Jimmy Cowan, 21 Stephen Donald, 22 Conrad Smith.

Arbitru: Craig Joubert

Onlinesport: Dumitru Stircu