Handbal

Asa am trait: Romania - Cuba la Campionatul Mondial

Al doilea meci al Romaniei de la Campionatul Mondial de Handbal Feminin - Brazilia 201 a avut loc luni, de la ora 19:00, impotriva Cubei, echipa surclasata de Brazilia in partida inaugurala a turneului final. Partida a fost in direct pe onlinesport.ro.
ROMANIA - CUBA 33-27 (FINAL)

59 - Primul gol marcat de Amariei la acest turneu final.

57 - Pasa gresita de Chirila si cubanezele revin in atac.

55 - Chirila marcheaza pentru 31-25. Victoria echipei noastre nu poate fi contestata de cubaneze.

54 - Aruncare de la 7 metri obtinuta de Babeanu.

53 - La prima faza in acest meci, Nechita rateaza intr-o situatie de unu contra unu.

50 - Ultimele zece minute ale meciului. Romania se apropie cu pasi mari de al doilea succes la Campionatul Mondial.

46 - Relaxare in jocul echipei noastre si cubanezele marcheaza al doilea gol consecutiv.

44 - Tivadar marcheaza spectaculos in inferioritate numerica (28-19).

43 - Romania ataca in inferioritate numerica si pierdem cu usurinta balonul in ofensiva. Avem noroc. Cubanezele arunca pe langa poarta.

39 - Amariei obtine aruncarea de la 7 metri si eliminarea unei adversare. Executa Farcau si marcheaza al patrulea sau gol (26-17).

37 - Al doilea gol consecutiv marcat de Farcau si Romania se distanteaza la 25-17.

36 - Infiltrata pe pivot, Farcau obtine aruncarea de la 7 metri. Babeanu rateaza transformarea.

35 - Prima aruncare de la 7 metri a cubanezelor este transformanta de Ramires Milan.

33 - Scorul capata proportii, 22-14. A marcat si Curea, jucatoare introdusa in partea secunda.

32 - Gol marcat de Farcau, primul la acest turneul final.

31 - Ramona Farcau este introdusa de Voina pe extrema dreapta. De asemenea, Tereza Paslaru i-a luat locul in poarta Talidei Tolnai.

19:49 Incepe repriza a doua.

30 - Final de prima repriza. Romania intra la cabine cu un avantaj de sase goluri (20-14).

26 - Varzaru ajunge la cota cinci goluri pe contraatac si scorul incepe sa capete proportii linistitoare pentru noi (18-12).

26 - Babeanu isi face curaj si marcheaza din actiune (17-12).

25 - Cu cinci minute inaintea pauzei echipa Romaniei ajunge la cea mai mare diferenta, 16-11.

24 - Varzaru porneste ca o racheta pe contraatac si marcheaza pentru 15-11.

20 - Amariei obtine o aruncare de la 7 metri. Babeanu isi asuma transformarea si marcheaza pentru 13-11.

18 - Cuba se apropie la un gol diferenta (12-11) intr-un moment mai bun bun al echipei noastre.

18 - Fiera trimite o pasa direct la adversara si, pe contraatac, Miranda Lusson ne penalizeaza (12-10).

17 - Nici nu a intrat bine in teren ca Daniela Babeanu a si primit o eliminare de 2 minute. La fel s-a intamplat si in meciul cu Tunisia.

16 - Radu Voinea le trimite in teren pe Babeanu si Amariei. Jucatoarele schimbate sunt Chirila si Bradeanu.

15 - Varzaru ajunge si ea la cota trei goluri. Se pastreaza difernta de patru goluri.

14 - Chintoan patrunde pe contraatac si marcheaza pentru 11-7.

13 - Miranda Lusson ajunge la cota sase goluri cu o aruncare sub transversala.

12 - Doua goluri la rand pentru Varzaru. Inca unul Ardean-Elisei si Cuba este in corzi. 10-6 pentru Romania intr-un moment foarte bun.

11 - Lansata bine pe contraatac de Tolnai, extrema Varzaru sparge gheata la acest turneu final. 8-6 pentru Romania.

10 - Oana Chirila ajunge la cota trei reusite cu o aruncare de pe inter dreapta.

9 - Romania conduce in premiera, scor 6-5, dupa a doua reusita a Oanei Chirila.

8 - Adina Fiera patrunde in viteza pe contraatac si marcheaza cu sansa. Egalitate la cinci si Tolnai ne salveaza inca o data. Ratam contraatacul prin Varzaru.

7 - Floriana Chintoan reface echilibrul si Tolnai are o prima interventie salvatoare.

6 - Primim un nou gol usor. Toate reusitele cubanezelor au venit din aruncarile Lisandrei Miranda.

5 - Fiera restabileste egalitatea la trei. Cuba nu este nici pe departe un adversar de care sa ne temem.

4 - Defensiva lejera a Romaniei si primim un nou gol in superioritate numerica. Fiera arunca pe langa poarta.

3 - Cuba marcheaza in inferioritate numerica, dar Romania revina rapid prin Ardean-Elisei.

2 - Chirila marcheaza din 7 metri pentru 1-1.

2 - Atac prelungit al tricolorelor, care in cele din urma se termina cu o aruncare de la 7 metri si eliminarea unei adversare.

1 - Miranda deschide scorul in secunda 41.

19:00 Incepe meciul. Cubanezele au primul atac.

18:59 Romania si Cuba s-au mai intalnit la turneul final din 1999, cand tricolorele s-au impus cu 37-19.

18:58 In prima etapa Cuba a pierdut la o diferenta de 16 goluri in fata Braziliei, in timp ce Romania a trecut de Tunisia, greu, cu 30-28.

18:56 Se intoneaza imnul de stat al Romaniei.

Onlinesport: Dumitru Stircu