Box Actualizat: Duminica, 11 Aprilie 2010, 00:43:34
Jo Jo Dan l-a invins pe Do Nascimento si si-a pastrat centura WBC Continental Americas
Pugilistul Ion Ionut, alias Jo Jo Dan, l-a învins, sâmbata, pe brazilianul Andre Marcos Do Nascimento, într-un meci din cadrul Galei Invincibilii 5, si si-a pastrat titlul WBC Continental Americas la categoria superusoara.
Jo Jo Dan l-a învins pe brazilian prin KO în repriza a 9-a.
Tot în cadrul galei Invincibilii 5, Viorel Simion l-a învins pe paraguayanul Victor Hugo Cardoso, prin KO în repriza a sasea, într-un meci contând pentru titlul WBC Mediteranean, la categoria pana.
"În ultimele doua reprize, adversarul meu a simtit ca sunt mai puternic si a dat înapoi. Eu mi-am dat seama de acest lucru si am insistat pâna l-am pus la podea. S-a simtit putin ca n-am mai boxat de zece luni, însa pregatirea fizica a contat foarte mult, pentru ca de doua luni am stat numai în cantonament. Sunt foarte bucuros pentru aceasta victorie si cred ca sunt pe drumul cel bun. Îmi doresc extraordinar de mult sa ajung si eu campion mondial, la fel ca si Doroftei sau Bute", a declarat Viorel Simion.
În primele meciuri din cadrul galei, la categoria grea, Vasile Popovici a fost învins la puncte de lituanianul Igor Borucha, Lucian Bot s-a impus la puncte în fata lui Pavels Dologovs (Lituania), iar Bogdan Dinu l-a învins, tot la puncte, pe Remigijus Ziausys (Lituania).
La gala ce a avut loc în Sala Rapid au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.