Formula 1 Actualizat: Miercuri, 3 Martie 2010, 15:52:30
USF1 nu va participa in acest an in Formula 1
USF1 si Campos, echipele aflate in pericol de a rata debutul sezonului de Formula 1, au facut, miercuri, anunturi diferite privind viitorul lor, prima precizand ca nu va participa in acest an, iar ce-a de-a doua exprimandu-si ferm intentia de a fi prezenta la startul competitiei, dar sub alt nume.
Americanii de la USF1 au abandonat dezvoltarea monopostului pentru acest an si au cerut FIA sa permita amânarea intrarii echipei în Formula 1 pâna în 2011. Angajatii echipei au fost trimisi acasa, dupa ce conducerea i-a anuntat ca nu a putut fi asigurata finantarea pentru a putea concura în acest sezon.
Managerul Ken Anderson spune ca proiectul nu a cazut definitv si spera ca echipa sa fie pe grila de start în 2011. "Am solicitat FIA sa ne amâne debutul în F1 pâna în 2011. Asteptam acum un raspuns din partea FIA. Între timp, nu mai este nimic de facut, astfel ca le-am spus angajatilor sa înceteze lucrul pâna se va lua o decizie", a declarat Anderson, pentru Autosport.
"Abandonul" USF1 face liber un loc în grupul de 13 echipe pe care FIA l-a stabilit pentru acest sezon, iar team-ul sârb Stefan GP, care a preluat o parte din infrastructura Toyota F1, dupa ce constructorul nipon s-a retras din Marele Circ, si-a intensificat lobby-ul pentru a fi admisa pe ultima suta de metri. Însa FIA ar putea decide ca principala competitie automobilistica sa înceapa cu 12 echipe.
În ceea ce priveste echipa Campos Meta 1, de asemenea confruntata cu probleme înaintea debutului F1, programat la 12-14 martie în Bahrain, lucrurile par sa fi intrat în normalitate.
Oficialii au anuntat, miercuri, schimbarea numelui în HRT F1, adica Hispania Racing F1 Team, si si-au reafirmat decizia de face toate eforturile pentru a nu rata startul sezonului.
Echipa va avea sediul la Murcia, iar piloti vor fi brazilianul Bruno Senna, nepotul lui Ayrton Senna, si, cel mai probabil, indianul Karun Chandhok, ambii debutanti în F1.