Motorsport

Bourdais, cvadruplu campion in ChampCar

Francezul Sebastien Bourdais a cucerit, duminica, al patrulea titlu consecutiv in seria mondiala de monoposturi ChampCar, campionat considerat echivalentul Formulei 1. Pilotul echipei Newman/Haas/Lanigan s-a impus in Grand Prix-ul de la Surfers Paradise (Australia) in fata englezului Justin Wilson.

Pentru Bourdais, care va concura din 2008 in Formula 1 alaturi de echipa Toro Rosso, succesul din Australia a fost al 30-lea obtinut de-a lungul celor cinci ani petrecuti alaturi de cea mai galonata echipa din ChampCar. Altfel, Bourdais a devenit primul pilot din ultimii 17 ani care se impune doi ani la rand pe frumosul traseu de la Surfers Paradise.

Justin Wilson de la echipa RuSport a incheiat pe locul secund, la 6.7 secunde in spatele lui Bourdais, pentru ca brazilianul Bruno Junqueira sa incheie podiumul, la peste 50 de secunde in spatele invingatorului, acesta fiind a treia clasare consecutiva pe podium pentru echipa Dale Coyne Racing.

Ultima etapa a ChampCar-ului se va alerga pe 11 noiembrie pe autodromul Hermanos Rodriguez din Mexico City.