Arsenal si-a asigurat prezenta in optimi

Londonezii pregatiti de Arsene Wenger au pus tunurile pe Borussia Dortmund, pe care au invins-o cu 2-1 intr-o partida contand pentru Grupa F, rezultat in urma caruia Arsenal si-a asigurat prima pozitie in clasament indiferent de rezultatele ultimei etape.
Olandezul Robin van Persie si-a trecut in cont o dubla in minutele 49 si 86, ajungand astfel la cota 21 de goluri marcate in acest sezon.

Pentru campioana Germaniei a redus din diferenta niponul Kagawa in minutul 90+2, cu putin timp inaintea ultimului fluier al centralului Frank De Bleecekere.

In cealalta partida a grupei, Olympiakos Pireu s-a impus la limita, scor 1-0, pe Stade Velodrome din Marsilia si grecii revin astfel in lupta pentru optimi.

Pentru locul doi in grupa se anunta o batalie apriga in trei, Marseille (7 puncte), Olympiakos (6 puncte) si chiar Borussia Dortmund (4 puncte) sperand la primavara europeana.

Onlinesport: Dumitru Stircu