Arsenal distruge Porto in drumul spre sferturi

Arsenal nu a tinut cont de infrangerea suferita in partida tur cu FC Porto, scor 1-2, si a intors rezultatul intr-o maniera categorica. "Tunarii" s-au impus cu 5-0 iin retur si merg in sferturi dupa un 6-2 la general.
Omul meciului pentru formatia lui Arsene Wenger a fost danezul Nicklas Bendtner, cel care a reusit un hattrick in minutele 9, 25 si 90, ultima reusita fiind din lovitura de la 11 metri.

Samir Nasri a inscris si el un gol superb pentru Arsenal in minutul 64, in timp ce Eboue a finalizat doua minute mai tarziu o actiune perfecta a lui Arsavin, dupa o cursa de 50 de metri.

FC Porto a fost doar o replica palida a echipei din prima mansa, reusind sa creeze pericol la poarta lui Manuel Almunia doar in doua situatii.

Arsenal este prima echipa din Anglia calificata in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, Manchester United si Chelsea urmand sa isi dispute si ele locul in aceasta faza a competitiei.