Statistica: Steaua a castigat un sfert din partidele jucate contra echipelor spaniole

Steaua Bucuresti a castigat sase meciuri din cele 24 de jocuri disputate in cupele europene contra formatiilor spaniole, ultimul succes avand loc in urma cu un an si jumatate, pe 16 martie, atunci cand s-a impus cu 3-0, in deplasarea de la Betis Sevilla.
Steaua va intalni marti pe FC Sevilla pentru a treia oara in cupele europene, dupa ce au jucat si in sezonul trecut, in 16-imile Cupei UEFA. In meciul tur, disputat pe 15 februarie 2007, la Bucuresti, spaniolii s-au impus cu 2-0, gratie reusitelor lui Poulsen (41) si Kanoute (77-pen) Sevilla s-a impus si in mansa secunda, scor 1-0, pe 22 februarie, unicul gol al meciului fiind inscris de Kerzhakov in minutul 45.

In ultimii trei ani, incepand cu sezonul 2004/2005, Steaua Bucuresti a evoluat in deplasare 24 de meciuri, reusind sa castige doar sapte. Alte opt meciuri s-au incheiat la egalitate, iar noua au fost castigate de gazde. Totusi, gruparea din Ghencea are golaveraj pozitiv: 33-29.

Stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, care a purtat noroc Stelei in 1986, la finala Ligii Campionilor, cu Barcelona, a fost inaugurat la 7 septembrie 1958, o data cu meciul FC Sevilla – Real Jaen. Arhitectul stadionului a fost Manuel Muñoz Monasterio, adica acelasi om care a proiectat si Estadio Santiago Bernabeu. Pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan s-au disputat meciuri la Campionatul Mondial din 1982 (celebra semifinala dintre RFG si Franta, incheiata cu scorul de 3-3 si decisa la lovituri de departajare). Stadionul a fost renovat in 1997.

Palmaresul general al Stelei contra echipelor spaniole este urmatorul: 24 6 5 13 19-39

Formatia din Ghencea a resit in patru randuri sa se califice intr-o faza superioara a competitiei dupa ce a intalnit o echipa iberica.

In cupele europene, Steaua Bucuresti a obtinut urmatoarele rezultate in fata echipelor din Spania:

Cupa Cupelor, turul II:

30.11.1967, Valencia - Steaua 3-0

14.12.1967, Steaua - Valencia 1-0 (Gh. Constantin 13)

20.10.1971, Barcelona - Steaua 0-1 (V. Nastase 12)

3.11.1971, Steaua - Barcelona 2-1 (V. Nastase 53-pen, 60)

Cupa UEFA, turul I:

14.09.1977, Barcelona - Steaua 5-1 (V. Nastase 72)

28.09.1977, Steaua - Barcelona 1-3 (I. Dumitru 36-pen)

Cupa Campionilor Europeni, finala:

7.05.1986, Barcelona - Steaua 0-0 (0-2 dupa penalty-uri)

Cupa UEFA, turul II:

24.10.1991, Sporting Gijon - Steaua 2-2 (M. Popa 27, I. Dumitrescu 59)

7.11.1991, Steaua - Sporting Gijon 1-0 (M. Popa 59)

Liga Campionilor, grupe:

11.09.1996, Atletico Madrid - Steaua 4-0

20.11.1996, Steaua - Atletico Madrid 1-1 (S. Ilie 46)

16.09.1998, Steaua - Valencia 3-4 (E. Lincar 29, Rosu 60, I. Dumitrescu 85)

29.09.1998, Valencia - Steaua 3-0

Cupa UEFA, grupe:

1.12.2004, Atletic Bilbao - Steaua 1-0

Cupa UEFA, 16-imi:

16.02.2005, Valencia - Steaua 2-0

24.02.2005, Steaua - Valencia 2-0 (4-3 dupa penalty-uri) (Cristea 50, 71)

Cupa UEFA, optimi:

16.03.2005, Steaua - Villareal 0-0

20.03.2005, Villareal - Steaua 2-0

9.03.2006, Steaua - Betis Sevilla 0-0

16.03.2006, Betis Sevilla - Steaua 0-3 (Nicolita 53, 82, V. Iacob 77)

17.10.20006, Steaua - Real Madrid 1-4 (V. Badea 64)

1.11.2006, Real Madrid - Steaua 1-0

15.02.2007, Steaua - FC Sevilla 0-2

22.02.2007, FC Sevilla - Steaua 1-0.

Steaua va intalni marti pe FC Sevilla, in deplasare, de la ora 21:45, intr-un meci contand pentru etapa a 3-a a Grupei H din Liga Campionilor.