Serie A

AS Roma a castigat derbyul cu Lazio

A 128-a intalnire dintre Roma si Lazio s-a incheiat cu victoria formatiei lui Luciano Spalletti, cu 1-0 (0-0), unicul gol al meciului de pe Stadio Olimpico fiind marcate de Julio Baptista in minutul 50.
Radu Stefan s-a numarat printre titularii lui Lazio, evoluand pe partea stanga a defensivei.

Internationalul roman a primit un cartonas galben in minutul 54 pentru un fault comis asupra lui Mirko Vucinic.

Ambele echipe au incheiat meciul cu un jucator mai putin, Ledesma (Lazio) si Perrotta (Roma) fiind eliminati in minutul 66, si respectiv 87.

Situatia echipei lui Spalletti ramane una dificila in pofida victoriei din derby, Roma ocupand locul 17 in clasament, cu un total de 11 puncte in 12 etape. De cealalta parte, Lazio a coborat pe locul cinci, cu 22 de puncte, la cinci lungimi de liderul Inter.

Roma: Doni; Panucci (Cassetti 78), Mexes, Juan, Tonetto; Perrotta, De Rossi, Baptista, Brighi; Vucinic (Taddei 88), Totti (Menez 75). Antrenor: Luciano Spalletti.

Lazio: Carrizo; Lichtsteiner, Siviglia, Rozenhal, Radu; Mauri (Meghni 60), Ledesma, Brocchi (Dabo 80); Pandev; Rocchi (S Inzaghi 83), Zarate. Antrenor: Delio Rossi.