Germania Actualizat: Luni, 15 August 2011, 12:09:20
Marica despre debutul la Schalke: ''Un nou inceput, o noua provocare''
Atacantul roman Ciprian Marica a debutat la finalul saptamanii trecute la noua sa echipa Schalke 04 in meciul din etapa secunda a Bundesligii cu FC Koln.
Transferat gratis de Schalke in aceasta vara de la VFB Stuttgart, Marica l-a inlocuit in minutul 82 pe legendarul atacant spaniol Raul Gonzalez.
"A fost un nou început pentru mine, o noua provocare. Sînt foarte fericit ca am ajuns la Schalke, ca am debutat. Vin dupa o perioada de pauza îndelungata, am nevoie sa ma pregatesc cît mai bine.
''Antrenorul a considerat ca are nevoie sa ma aiba pe banca si a vrut sa ma foloseasca putin, sa ma vada pe teren. Sper sa ajung cît mai repede la forma optima'', a spus Marica la gsptv.
Internationalul roman a mai spus ca atmosfera din cadrul lotului formatiei Schalke este speciala, iar suporterii iau cu asalt antrenamentele echipele.
„La antrenamente sînt foarte multi spectatori, iar la meciuri nu se gasesc bilete. Ca echipa, este mult peste Stuttgart, îsi propune titlul mereu, se bat la cupele europene", a mai spus Marica.
Schalke a invins pe Koln cu 5-1 in a doua etapa a noului sezon de Bundesliga.