Premier League

Arsenal se impune clar in derbiul cu Manchester City

Arsenal a obtinut o victorie vitala in derbiul cu Manchester City din deplasare, pe care l-a castigat cu 3-0.
Meciul a inceput cum nu se putea mai rau pentru baietii lui Mancini, care au ramas in inferioritate numerica inca din minutul 5, dupa un fault in pozitie de ultim aparator facut de Dedryk Boyata.

Profitand de superioritatea numerica, Arsenal a deschis scorul in minutul 21 prin Samir Nasri, care a fructificat o combinatie excelenta cu Andrey Arsavin.

In prelungirile primei reprize, Fabregas a ratat un penalty excelent scos de Joe Hart, insa Arsenal nu a fost demoralizata si a mai inscris de doua ori dupa pauza, prin Alexandre Song (67) si Bendtner (88).

Datorita acestui succes, Arsenal a urcat pe locul secund in Premiership, cu 17 puncte, cinci mai putin decat Chelsea.