Premier League

Liverpool a castigat derby-ul cu Everton

Liverpool a castigat derby-ul cu Everton, scor 2-1, desi a fost condusa la pauza cu 1-0. Ambele goluri ale victoriei au fost marcate de olandezul Dirk Kuyt, din lovituri de la 11 metri.
Scorul pe Goodison Park a fost deschis in minutul 38 de catre superbul autogol al lui Sami Hyypia. Dupa pauza, in cel de-al 206-lea derby al orasului Liverpool, egalitatea s-a stabilit dupa ce Tony Hibbert l-a faultat in suprafata de pedeapsa pe Steven Gerrard, transformata de Dirk Kuyt.

In urma acestei faze, Everton a ramas in zece oameni, dupa ce arbitrul Mark Clattenburg l-a eliminat pe fundasul Tony Hibbert.  Acelasi Dirk Kuyt a adus victoria lui Liverpool, tot dintr-un penalty, cu cateva secunde inainte de final, dupa un hent pe linia portii a lui Phil Neville.

Cu aceasta victorie, Liverpool a ajuns pe locul trei in Premiership pana la desfasurarea celorlalte meciuri de sambata, duminica si luni.