Fotbal International

Ajax a luat titlul dupa un meci nebun

Ce nebunie de meci in Olanda! Ajax a castigat titlul dupa o pauza de sapte ani la capatul unui meci direct cu Twente Enschede, in care 'lancierii' s-au impus cu 3-1.
De doar un egal avea nevoie Twente pentru a castiga un nou titlu. Degeaba insa! Desi a inceput tare, formatia lui Michel Preud'Homme a fost pusa cu botul pe labe la fel de rapid.

Siem de Jong a deschis scorul in minutul 23, dupa o centrare din banda dreapta, pentru ca in minutul 46 Landzaat sa isi bage mingea in propria poarta cu o lovitura de cap imparabila pentru un 2-0 neverosimil.

Un minut mai tarziu, Theo Janssen a redus din diferenta, Twente s-a aruncat in atac, astfel ca spatiile din defensiva au devenit tot mai mari, iar Ajax a speculat acest lucru prin acelasi De Jong, care a marcat golul decisiv in minutul 78.

Amsterdam ArenA s-a transformat intr-un vulcan cu 50 de mii de ultrasi vulcanici care au purtat-o pe Ajax spre cel de-al 30-lea titlu din istorie, primul dupa sapte ani.