Fotbal International

Argentina a predat o lectie de fotbal cu Spania

Cea mai mare dezamagire de la Cupa Mondiala, Argentina, si-a revenit miraculos dupa plecarea lui Maradona si a condus Spania cu 3-0 la pauza. Argentinienii si-au conservat avantajul si au reusit sa se impuna la final cu 4-1.
Intr-un amical de cinci stele disputat pe El Monumental din Buenos Aires, Argentina a uluit prin prestatia din prima repriza, reusind sa conduca Spania cu 3-0.

Argentina a inceput la turatie maxima si dupa un sfert de ora avea deja 2-0. Messi a punctat primul, in minutul 10, iar trei minute mai tarziu rivalul sau de la Real Madrid, 'Pipita' Higuain, a majorat diferenta.

Carlos Tevez a stabilit scorul pauzei in minutul 34.

Spania a jucat si ea bine, a lovit bara de trei ori, insa golul a venit prea tarziu, Llorente reusind sa reduca din handicap in minutul 84.

Argentinienii au mai punctat o data, in prelungiri, cand Kun Aguero a fructificat cu o loitura de cap centrarea lui Heinze.