Fotbal International

Sepahan a castigat meciul inaugural de la CM al cluburilor

Echipa iraniana Sepahan a invins pe Waitakere United cu 3-1 in prima partida de la Campionatul Mondial al Cluburilor din Japonia, urmand a intalni in sfertul programat luni campioana Asiei, Urawa Red Diamonds, intr-o reeditare a finalei Ligii Campionilor Asiei din acest sezon.

Iranienii au avut un inceput de meci perfect cu doua goluri marcate de Emad Mohammed in primele cinci minute, pentru ca Abdul Wahab Abu Al Hail sa ridice scorul la 3-0 la doua minute de la startul reprizei secunde.

Neo-zeelandezii de la Waitakere au marcat golul de onoare cu 16 minute inainte de finalul meciului portarul iranian Hadi Aghily respingand in propria poarta sutul lui Darren Bazeley din lovitura libera.

Partida s-a desfasurat pe stadionul National din Tokyo in prezenta a 24.788 de spectatori. La centru a oficiat mexicanul Marco Rodriguez.

Invingatoarea sfertului dintre Stepahan si Urawa Red Diamonds va intalni in semifinale campioana Europei AC Milan.