Stranieri Actualizat: Vineri, 5 Noiembrie 2010, 18:25:19
Regele isi impune punctul de vedere
Hagi le cere jucatorilor sai sa vorbeasca in limba turca la antrenamente
Tehnicianul formatiei Galatasaray, Gheorghe Hagi, le cere jucatorilor sai sa vorbeasca în limba turca la antrenamente, ceea ce face echipa sa fie mai unita si mai vesela decât era în perioada tehnicianului olandez Frank Rijkaard, informeaza ajansspor.com.
Potrivit sursei citate, când antrenor era Rijkaard, legaturile de prietenie dintre jucatori erau pe punctul de a se rupe si echipa nu râdea aproape deloc. "Acum Florya vibreaza de râsetele fotbalistilor care alta data erau tristi. Hagi nu opteaza pentru o limba straina la antrenamente si asteapta acelasi lucru de la jucatori", noteaza ajansspor.com.
Hagi le da instructiuni jucatorilor în limba turca si chiar îl striga pe argentinianul Emiliano Insua cu un nume turcesc: Mahmut. Brazilianul Elano Blumer si australianul Lucas Neill se numara printre jucatorii care s-au conformat cel mai rapid dorintei tehnicianului român de a vorbi în limba turca. Cei doi îi raspund lui Hagi cu : "Tamam, oldu" (În regula).
Potrivit ajansspor.com, fiul lui Hagi, Ianis, este o prezenta constanta la antrenamentele echipei Galatasaray. El se antreneaza separat în timpul sedintei de pregatire pe care o conduce tatal sau si chiar cara mingile echipei.