Liga 2

Delta Tulcea umileste Gloria Buzau + cronici Seria 1

Atentie Liga 1! Noul lider din Ligia 2, Seria 1, preda fotbal. Delta Tulcea umileste fostul lider, Gloria Buzau cu un spectaculos 7-1.
In Seria 1 biletul pentru promovare se plateste cu multe goluri. Mai multe echipe merg umar la umar pentru Liga 1. Seria 1 din Liga 2 ofera un spectacol rar intalnit atat in lupta pentru evitarea retrogradarii, dar mai ales in lupta pentru promovare. Dezlantuita, Delta Tulcea se instaleaza in fotoliul de lider dupa ce a invins categoric fostul lider Gloria Buzau. Cronica tuturor meciurilor din Seria 1 o puteti citi aici.

Delta Tulcea - Gloria Buzau:
Meciul meciurilor: Delta dezlantuita, Gloria la pamant

Un meci de cel mai inalt nivel in Liga 2, Seria 1. Cu o forma de moment in scadere, liderul a facut deplasarea la surpriza placuta a acestei serii Delta Tulcea. Dezlantuita, Delta Tulcea nu a lasat nici o sansa in lupta pentru prima pozitie din clasament. Gazdele deschid repede scorul in minutul 4, Liviu Stefan executa un corner pana la Nicu Cretu care suteaza imparabil din 12 metri si inscrie.

In minutul 12 Horobei paseaza in adancime pana la Caju care suteaza din 10 metri si inscrie pentru 2-0. Stefan Ciobanu are o incursiune in careu, portarul oaspetilor faulteaza, arbitrul acorda penalty. Acelasi Stefan Ciobanu executa lovitura de la 11 metri cu fenta si inscrie al treilea gol. In minutul 45 Gloria reuseste sa reduca din diferenta prin Bunica care inscrie cu capul din 7 metri; bara gol.

Delta reface diferenta de 3 goluri prin Stefan Ciobanu care dribleaza si suteaza imparabil, fara sanse pentru portarul Barbu. Din minutul 66 Gloria ramane in 10 oameni, Doicaru fiind eliminat dupa al doilea cartonas galben. Delta inscrie iar prin Horobei dintr-o lovitura libera la care portarul Barbu ramane un simplu spectator.

In minutul 82 Pantelie intra in teren si dupa 3 minute inscrie sutand din 10 metri. Minutul 89 - Nanu reuseste al saptelea gol pentru Delta dribland tot, inclusiv portarul Barbu. Zi perfecta pentru Delta care ocupa prima pozitie in clasament si ia o optiune serioasa pentru promovare. Scor final 7-1.

Prefab Modelu - Petrolul Ploiesti:
Remiza alba

Cea care altadata era o prezenta agreabila in Liga 1, a jucat astazi pentru victoria care sa ii asigure reintrarea in primul esalon fotbalistic. De cealalta parte, Prefab Modelu spera sa mai incurce inca o echipa de top din Liga 2. Meciul a fost unul echilibrat cu o maxima concentrare la mijlocul terenului, cu ocazii de o parte si de alta a terenului, nefructificate insa. Scor final 0-0.

Cetatea Suceava - Chimia Brazi:
Roberto, asul Cetatii, pastreaza flacara sperantei aprinsa

Un meci decisiv pe Areni doar pentru gazde care nu aveau alta optiune decat victoria care sa le intretina sperantele de a mai ramane inca un an in Liga 2.  Deja retrogradata, Chimia mai spera sa obtina puncte doar pentru a nu fi penalizata in Liga 3. Gazdele incep furtunos printr-o suita de ocazii. Mai intai Roberto suteaza din 16 metri pe langa poarta si apoi Apetri executa o lovitura libera in vinclu.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor se consuma in minutul 40 cand au o succesiune de suturi pe poarta, ultimul fiind cel a lui Barcasan, care a incercat un lob peste portar, fara succes insa. Portarul oaspetilor respinge un sut puternic din afara careului, balonul ajunge la Roberto care reia in poarta.

Strainu majoreaza diferenta pentru echipa gazda si tot el o reduce inscriind si un autogol printr-o deviere a unui balon care putea fi usor retinut de portar. Victorie meritata care mentin sperantele sucevenilor de a ramane in Liga 2. Scor final 2-1.

FC Sacele - FC Brasov :
Determinarea invinge istoria

Serios amenintata cu retrogradarea FC Sacele a facut o partida din care a obtinut 3 puncte in fata celor de la FC Brasov. Oaspetii au avut si probleme de lot, Sandor si Oros fiind suspendati, Benga si Chipciu la lotul national U-18, Voicu , Dumitru, Anghel si Sburlea accidentati plus alti jucatori aflati pe punctul de a pleca de la echipa.

Oaspetii ataca si in minutul 12 deschid scorul printr-un sut periculos ce atinge tinta. Gazdele egaleaza in minutul 20 Prin Pandele care suteaza imparabil. In minutul 34 Lupascu ramane singur pe partea stanga si il executa pe portarul brasovenilor reusind astfel sa intoarca scorul. Brasov reuseste egalarea prin Manea imediat dupa pauza. In minutul 80, Lupascu intra in careu si obtine un penalty pentru gazde. Tot el executa si inscrie. Partida se incheie cu scorul de 3-2.

FC Botosani - Sportul Studentesc:
Studentii umiliti de moldoveni

Intr-o forma de moment destul de slaba, aflata in plina criza si amenintata cu o posibila retrogradare, FC Botosani a intalnit astazi Sportul Studentesc, o echipa lipsita atat de grijile promovarii, cat si de grijile retrogradarii. Gazdele au dominat meciul de la cap la coada. Un atac al gazdelor a fost oprit in careul advers prin hent. Arbitru acorda penalty, executat de Matei care deschide scorul pentru FC Botosani.

In minutul 59, Colban inscrie pentru 2-0, la doua minute de la intrarea sa pe teren. FC Botosani majoreaza diferenta, un fundas inscriind din 7 metri dupa o lovitura perfecta de cap. In minutul 80, lovitura libera executata de Sorin Frunza se incheie cu un autogol al portarului Stanga. Un nou gol si scorul devine 4-1 dupa un sut puternic din 16 metri. Victorie categorica care mai spulbera din emotiile moldovenilor cu privire la retrogradare.

FOREX Brasov - FCM Campina
FOREX arata drumul spre Liga 3 pentru Campina

Speranta de a nu retrograda a echipei FCM Campina a fost innabusita de cei de la FOREX printr-un sec scor 1-0 Golul a fost reusit in minutul 23 dupa un atac finalizat de  Iulian Popa care expediaza un lob peste portarul advers si inscrie

CS Otopeni - FC Snagov:
Promovare vs. retrogradare

Doua echipe cu obiective total opuse s-aun intalnit astazi. Gazdele neconcepand altceva decat victoria pentru a mai avea sanse la promovarea in prima Liga intalneau o echipa cu povara retrogradarii dar imprevizibila, care a pus probleme si altor echipe de top in ultima perioada.

Dunarea Galati - CF Braila:
 Meci echilibrat pentru putini ochi

Putini spectatori au vazut un meci echilibrat, incheiat insa cu victoria gazdelor. Cheia meciului a fost cuplul Butaseaca – Plesa, golurile fiind parca trase la indigo, ultimul fiind servant cu doua pase de gol, iar primul finalizator. Scor final 2-0.