Liga 2, seria 1: cronici

Gloria Buzau se instaleaza confortabil lider; FOREX clacheaza, relansand lupta pentru promovare.
Chimia Brazi - Gloria Buzau:
“Lider in duelul extremelor”

In jocul de la Strejnic, liderul seriei I din Liga II a intalnit codasa clasamentului. A fost un duel al extremelor in care ambele formatii intrau cu probleme de efectiv. Partida a fost condusa la centru de Orlando Trandu (Timisoara), asistat de un concitadin, Ovidiu Maier, si bucuresteanul Bogdan Velicu. 1000 de spectatori au vazut un joc frumos cu multe goluri.

Oaspetii reusesc deschiderea scorului in minutul 16 prin Catalin Vlaicu. Gazdele raman in zece oameni dupa eliminarea din prima repriza a lui Radoi. Desi in 10 oameni, gazdele reusesc egalarea printr-o actiune personala a lui Iacob, insa diferenta se restabileste rapid in minutul 63 dupa o centrare perfecta reusita de Popa. In minutul 69 Vlaicu reuseste golul de 3-1 printr-o lovitura de cap, in urma unei centrari a lui Ion Viorel.

Dunarea Giurgiu - Petrolul Ploiesti:
“Revansa petrolistilor amanata”

Sub umbrela unor suspiciuni potrivit carora gazdele au fost motivate de catre brasoveni, meciul a fost unul asteptat cu multa nerabdare atat de gazde, care doreau sa arate inca o data ca sunt mai buni decat cei de la Petrolul, cat si de oaspeti care doreau sa isi ia revansa in fata celor care i-au facut in urma cu un sezon sa mai joace un an in Liga a II-a. Petrolistii au inceput meciul cu lotul subtiat, Panaite, Costisor, Stana, Popelishko si Marinescu neputand fi utilizati.

Prima repriza a fost net dominat de petrolisti si reusesc deschiderea scorului in minutul 15. Dupa primirea golului, gazdele au iesit mai mult la atac reusind sa obtina egalarea in urma unei lovituri de la 11 metri acordata usor de tusier. In minutul 69 gazdele au o ratare uriasa prin Banaru care suteaza de la 1 m peste bara transversala., insa acesta se revanseaza inscriind in minutul 80 printr-un sut plasat, obtinand astfel victoria gazdelor cu 2-1.

CS Otopeni - Cetatea Suceava:
“ Trecut vs. prezent pentru Marian Pana”

Meci de orgoliu pentru antrenorul oaspetilor, Marian Pana, care nu pana demult antrena echipa CS Otopeni. S-au intalnit doua echipe cu obiective diferite, gazdele vizand lupta pentru promovarea in Liga 1, in timp ce oaspetii sperau sa obtina macar un punct care sa ii ajute in lupta pentru evitarea retrogradarii. Meci in care gazdele au atacat in valuri si deschide scorul prin Cojonean dupa o actiune frumoasa si un sut din 10 metri. In minutul 26 are loc egalarea de catre Fl. Apetrei dupa un corner. In minutul 47 Fl. Sandu nemarcat, inscrie din 6 metri pentru 2-1 pe fondul unui joc dur.

FCM Campina - Prefab 05 Modelu:
“Un meci rosu”

Pe stadionul Poiana gazdele vizau punctele care sa aduca putina siguranta in lupta pentru retrogradare. Un joc in care antrenorii Stefan Nanu si Dumitru Dumitriu au avut la dispozitie lotul complet, dispunand de intreg efectivul de jucatori. Partida a fost condusa de Vasile Balaj (Resita), asistat de Traian Marchis (Baia Mare) si Marius Nicoara (Resita).

Nu mai putin de 3 cartonase rosii au fost acordate in acest meci, de la oaspeti Olariu si Marian Dragomir eliminati dupa un al doilea cartonas galben, in timp ce de la gazde Nicolae Ghita a fost cel care a vazut cartonasul rosu. FCM Campina reuseste o victorie categorica cu 3-0 dupa ce in minutul 22 Ionut Tiglea avea sa deschida scorul.

FC Botosani - FC Sacele:
“Operatie moldoveneasca reusta”

Pe stadionul Municipal, dupa trei jocuri fara victorie, FC Botosani a dat piept cu o echipa care primise doar un singur gol in retur. FC Sacele a facut deplasarea la Botosani intr-un meci care conta pentru indepartarea de zona rosie a clasamentului. Cu o forma destul de slaba, gazdele sperau sa sparga ghinionul si sa invinga “apendicele Brasovului”, asa cum se exprima plastic Mihai Ciobanu, antrenorul moldovenilor.

In minutul 2 FC Botosani inscrie insa golul este anulat pe motiv de off side. In minutul 7 Sacele contraataca prin Lupascu, mingea ajunge la Pandele care suteaza cu bolta peste portarul Satco si inscrie. Gazdele au doua mari ocazii orpite insa de portarul Arcanu.  Prin sistemul 3-5-2 oaspetii au practicat o aparare agresiva care a dat rezultat inchizand astfel toate culoarele atacantilor botosaneni. Gazdele preiau conducerea dupa doua goluri marcate in minutele 75 si 85, dupa ce portarul Arcanu a fost usor pacalit. Scor final 2-1.

Sportul Studentesc - FC Snagov:
“Victorie la pas pentru studenti ”

In Regie studentii intalneau o echipa slaba care isi punea sperante in acest meci pentru a mai scapa de povara retrogradarii. Meci cu multe goluri in care studentii au defilat, reusind un 4-1 desi au avut 5 titulari indisponibili. Sportul deschide scorul in minutul 16, Ferfelea reuseste golul doi in minutul 60 printr-un sut la coltul lung, in urma unui contraatac.

Postolache reuseste golul trei, fructificand o centrare perfecta. Gazdele raman in zece oameni dupa eliminarea lui Ciubotariu. Curelea marcheaza din nou pentru Sportul. Pe final de meci oaspetii reusesc golul de onoare prin Chitu.

CF Braila - FC Brasov:
“Steagul sus tinut de.. stegari”

Mihai Stoica, antrenorul brasovenilor venea la Braila cu o singura varianta pentru echipa sa, anume vicoria. De cealalta parte gazdee porneau meciul obligate de a obtine puncte din acest meci pentru a face fata luptei de mentinere in Liga II. Brasovenii au obtinut o victorie chinuita cu ajutorul arbitrilor care au refuzat gazdelor un 11 metri si un gol valabil. Golul partidei a fost reusi in minutul 17 in urma unei lovituri libere executata de Dumitru, minge respinsa gresit de portar in Oros din care aceasta ricoseaza in poarta. Scor final 0-1 nemeritat.

FOREX Brasov - Delta Tulcea:
“Surpriza etapei”

Meci frumos in care padurarii au avut cea mai mare parte a jucatorilor apti de joc, asa cum afirma antrenorul Adrian Harlab. 400 -500 de spectatori au venit sa vada un meci sarac in faze de poarta. Delta trece rapid din aparare in atac si reusete sa inscrie pana la pauza prin Carju. In a doua repriza FOREX schimba atitudinea si ataca mai mult. Delta primeste si o lovitura de la 11 metri in repriza a doua insa Mocanu rateaza. Scor final 0-1 care redeschide lupta pentru promovarea in Liga I.

FCM Bacau - Dunarea Galati:
“Egal previzibil”

Pe o vreme buna de fotbal, putini spectatori au venit sa vada un meci frumos in care ambele echipe au avut ocazii dar la capatul caruia nici una nu a reusit sa obtina victoria. Scor final 1-1.