Liga 2

Forex, noul lider in Seria 1 + cronicile tuturor meciurilor

Forex Brasov a remizat sambata, 0-0, pe terenul concitadinei FC Brasov, rezultat in urma carui a preluat conducerea seriei. Cititi mai jos cronica fiecarei partide din etapa cu numarul 19.

Scor alb la FC Brasov – Forex Brasov, meci derbi de mari orgolii care a avut loc pe stadionul Silviu Ploiesteanu. Partida a fost condusa de Vasile Bratu din Amara, ajutat de asistenþii Catalin Savu ºi Iulian Bedreaga. Sub Tampa; pe o vreme buna pentru fotbal, au venit la stadion aproximativ 4000 de spectatori. Jocul a fost unul echilibrat cu un ritm placut si o dominare relativa a gazdelor, cu putine intreruperi, acordandu-se un singur cartonas galben celor de la Forex. Anternorii echipelor au facut schimbari post pe post. FC Brasov a ratat deschiderea scorului in repetate randuri prin Ungureanu si Iulica Popa care au sutat pe langa poarta.

La Moreni, Petrolul Ploiesti – FCM Bacau pe un timp frumos, cu putini nori, au venit 2000 de spectatori. O prima repriza dominata de Petrolul ce a atacat inca din primele minute trecand pe langa deschiderea scorului in minutul 11 prin Laurentiu Dumitru care a avut un sut centrare periculos. FCM Bacau s-a multumit sa se apere in prima repriza, desi au foslosit un sistem de joc 3-5-2. Dupa pauza, FCM Bacau a intrat mai hotarata, avand doua ocazii prin Spiridon in minutul 51 care a avut un sut extraordinar respins printr-o parada de portarul Panait, noul intrat in echipa gazdelor. Oaspetii au mai avut o mare ocazie prin Vranceanu care a receptionat o centrare insa lovitura de cap din 8 metri a fost respinsa din nou de portarul Panait. Petrolul s-ea aruncat in atac, insa FCM Bacau deschide scorul in minutul 77 printr-un contraatac scoala, trei la trei, Verdes strecurand balonul pe sub portar de la 11 metri. Pe final de meci Petrolul reuseste egalarea, dupa ce atacantii au mai avut o bara din 8 metri si un sut pe langa bara din 6 metri. Scor final 1-1.

Delta Tulcea – FC Sacele meci nebun la care au fost prezenti 2000 de spectatori, incheiat cu scorul de 1-3. Partida a fost condusa de M. Lungu asistat de C. Popa si F. Diaconu. Prima repriza a fost dominata de gazde care au si reclamat hent la o lovitura libera a lui Liviu Stefan. In minutul 27 are loc un atac finalizat printr-un sut din 8 metri aparat insa de portarul Arcanu. In minutul 34 Liviu Stefan deschide scorul dintr-o lovitura libera. Delta Tulcea este egalata in minutul 49 in urma unei centrari de pe partea dreapta expediata de Stegaru, Lupascu reusind sa fructifice centrarea, invingandu-l pe portarul Parvu. FC Sacele se desprinde in minutul 69 prin Andrei Petrescu care inscrie dintr-o centrare. In minutul 77 Lupascu inscrie din nou cu un sut sub transversala, in urma unui contraatac. Scor final 1-3 dupa doua reprize total diferite.

Chimia Brazi – Sportul Studentesc meci dominat de oaspeti care au avut o serie de cornere, o bara si un gol anulat in prima repriza. Scorul este deschis in urma unui penalty usor acordat de arbitru Deca dupa ce mingea a ricosat din bara. Marcator T. Balan. In minutul 66 Dacian Varga rateaza un penlty si este scos apoi de antrenorul Ghe. Multescu. In minutul 88, Chiamia Brazi reuseste egalarea printrun lob al varfului Barcasanu.

Dunarea Giurgiu – CS Otopeni meci vazut de aproximativ 1000 de spectatori.Omul meeciului, Raul Lutescu reuseste sa marcheze in minutul 17 printr-un sut puternic. Otopeni are o mare ocazie prin Ene, care prelungeste mingea prea mult in careul advers, portarul retinand balonul. In minutul 73 are loc egalarea printr-un sut sec. Dunarea Giurgiu reuseste sa obtina victoria in repriza a doua dupa ce Otopeni a ramas in zece oameni.  Lascarache de la Dunarea Giurgiu mai are o ocazie insa fara finalizare. Sor final 2-1.

Prefab Modelul – Dunarea Galati. Prima repriza este una saraca in ocazii, cele mai mari fiind trecute in contul celor de la Modelul, prin mijlocasul Maciuca. In minutul 35 are loc deschiderea scorului de catre Dunarea Galati. Dupa pauza Modelul a adoptat un 4-3-3, in timp ce Dunarea un sistem 4-2-2. In a doua repriza  Prefab ataca mai mult, Dunarea multumindu-se sa se apare si sa arunce mingi la bataie, mijlocul fiind inexistent. In ultimul minut Jan Bocsa reuseste un gol printr-o lovitura de cap din 6 metri. Scor final 1-1.

Gloria Buzau – FC Botosani meci interesant urmarit de 3000 spectatori. Desi oficialii de la Gloria spuneau ca nu au obiectiv promovarea, gazdele au pornit acest meci in forta.  In minutul 10 Dorinel Popa suteaza peste poarta. Alte doua mari ocazii, doua suturi unul dupa altul in minutul 35. Repriza a doua gasesste gazdele in atac prin Claudiu Ionescu care are o lovitura de cap pe langa poarta, in timp ce oaspetii se apara destul de bine. In minutul 68 are loc deschiderea scorului dintr-un sut a lui Ion Viorel intrat in locul lui Sotrocan in minutul 63.  Minutul 94, Gloria mareste diferenta printr-un penalty fructificat tot de Claudiu Ionescu, omul meciului.

CF Braila – FCM Campina. CF Braila este echipa cu cea mai slaba linie de golaveraj din ambele serii din liga a doua si are o mare suferinta de puncte, mai ales ca vor urma meciuri grele. Prima repriza CF Braila ataca, cea mai mare ocazie fiind un sut spre poarta adversa. Meci in care oaspetii nu s-au apropiat de poarta. In repriza a doua Dragan intra in careu si suteaza pe langa poarta din 8-9 metri. Meciul se incheie cu un scor alb.