Otelul Galati Actualizat: Vineri, 23 Iulie 2010, 21:21:05
Tibor Selymes: "Jucatorii mei au fost timorati, dar meritam macar un egal"
Antrenorul Tibor Selymes a declarat, vineri, ca echipa sa, Sportul Studentesc, merita cel putin un rezultat de egalitate în primul meci al sezonului, cu Otelul Galati, si ca în aceasta partida s-a vazut ca formatia bucuresteana a evoluat în ultimii patru ani în liga a doua.
"Din pacate, s-a vazut ca echipa noastra a stat patru ani în Liga a II-a. Am fost foarte timorati, dar meritam cel putin un egal. În afara de curaj, am fost peste Otelul la toate capitolele. Otelul este o echipa buna, anul trecut a fost aproape de un loc în Liga Europa. Daca eram mai curajosi, puteam obtine cel putin un punct", a spus Selymes.
Tehnicianul a adaugat ca partida din urmatoarea etapa, cu Dinamo Bucuresti, va fi una extrem de dificila pentru echipa sa. "Meciul urmator, cu Dinamo, va fi un meci foarte-foarte dificil. Daca nu jucam cu mai mult tupeu, o sa fie si mai greu decât azi", a precizat antrenorul formatiei Sportul.
Dorinel Munteanu: "Nu am vorbit cu Selymes înainte de meci, pentru ca se interpreteaza prea mult"
Antrenorul echipei Otelul Galati, Dorinel Munteanu, a declarat, vineri, dupa victoria obtinuta pe terenul formatiei Sportul Studentesc, scor 1-0, în Liga I, ca a ezitat sa discute, înainte de meci, cu prietenul si omologul sau din tabara adversa, Tibor Selymes, pentru ca se interpreteaza prea mult.
"Am avut emotii înainte de prima etapa, având în vedere ca am venit dupa o perioada destul de lunga de pauza. Am avut în fata un adversar incomod si ma bucur pentru cele trei puncte câstigate pe merit. Victoria este incontestabila. Sunt prieten cu Selymes, dar am ezitat sa vorbesc cu el înainte de joc, pentru ca în România se interpreteaza mult. M-am bucurat ca a debutat în Liga I, dar cred ca si-a dat seama ca este altceva fata de Liga a II-a. Sper sa ramâna în prima liga, pentru ca merita", a spus Munteanu.
Directorul general al clubului Otelul, Marius Stan, a spus ca meciul a fost o pedeapsa inumana pentru jucatori, din cauza caldurii: "Pe o caldura ca asta este greu sa respiri. Sa mai si alergi este o pedeapsa inumana pentru jucatori. La ora meciului cred ca erau 45 de grade la nivelul solului. Cred ca se impune ca toate echipele din Liga I sa aiba nocturna, pentru ca s-a schimbat clima si la noi. Chiar daca am jucat cu o nou-promovata, nu pot spune ca am fost formidabili, dar macar au ramas cele trei puncte".
Formatia Otelul Galati a învins, vineri, în deplasare, scor 1-0 (1-0), echipa nou-promovata Sportul Studentesc, în primul joc al editiei de campionat 2010-2011.