"Am hotărât să plec din Ștefan cel Mare, în urma unei discuții pe care am avut-o cu Mircea Rednic, care mi-a explicat că n-aveam șanse să joc la Dinamo, astfel că am ales să semnez cu FC Național, unde pot juca titular. Nu m-am certat cu nimeni, a fost o despărțire amiabilă, m-am ințeles foarte bine cu ceilalți colegi", a afirmat, marți, pentru NewsIn, Dennis Șerban.
Denis Serban s-a certat cu antrenorul Mircea Rednic si va evolua pana la finalul sezonului la FC National, unde va fi imprumutat de Dinamo.
Relatiile dintre antrenor si jucator s-au rupt definitiv dupa meciul-retur cu Benfica Lisabona, din „16”-imile de finala ale Cupei UEFA. „Denis nu m-a satisfacut cu prezenta lui in joc”, l-a mustruluit Rednic, joi seara, pe fotbalist. La meciul respectiv, Denis Serban a fost schimbat la pauza.
Dupa ce a plecat, Denis Serban si-a cautat echipa. Petrica Buduru, oficial la Dinamo si socrul lui Denis, l-a contactat pe Sorin Cartu, antrenor la FC National. „Sorinaccio” s-a aratat incantat sa-l aiba in lot pe Denis Serban, mai ales ca „bancarii” trag din greu pentru a evita retrogradarea in esalonul secund.
Fiindca perioada de transferari s-a incheiat pentru formatiile din Liga I, trupa din Cotroceni il va legitima pe Denis Serban la AFC Clinceni, „satelitul” Nationalului.