U Cluj a egalat in inferioritate la Brasov

Echipa FC Brasov a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formatia Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I în care oaspetii au jucat în inferioritate numerica în repriza secunda.

Gazdele au deschis scorul prin Mateiu, care l-a lasat fara reactie pe Bornescu în minutul 18 cu o executie de generic de la aproape 30 de metri. Oaspetii au reusit egalarea prin Steven Pele, în minutul 55, acesta reluand cu capul din 6 metri o centrare venita de la Adrian Cristea din lovitura libera.

În minutul 47, Galamaz a fost eliminat, dupa ce a primit al doilea cartonas galben pentru un fault asupra lui Nuno Viveiros.

FC Brasov: Felgueiras - Velayos, Majernik, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu - Nuno Viveiros, Mateiu, Davide Dias, Buga - Moutinho (Udoji '62), Hadnagy. Antrenor: Ionut Badea.

Universitatea Cluj: Bornescu - D. Popa, Galamaz, Szukala, Mendy - Cojocnean (Ad. Cristea '46), Hoban, Cristescu (Pele '50), Bostina (Draghici '69) - Grozav, Tony. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Cartonase galbene: Cr. Munteanu '57, Udoji '82 / Galamaz '28, '47, Mendy '43.

Cartonas rosu: Galamaz '47.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) - Vasile Avram, Vladimir Urzica (asistenti) - Ionel Ivan (rezerva).

Observatori: Ioan Craiu, Vasile Curt.

La partida de la Brasov au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, dintre care 100 de fani clujeni.