U Cluj ataca Europa dupa victoria cu FCM Targu Mures

Universitatea Cluj a trait periculos in meciul cu FCM Targu Mures, pe care l-a castigat cu 3-1, dupa ce oaspetii au deschis scorul.
Invincibil de la revenirea la Targu Mures, Ioan Ovidiu Sabau a aliniat o formatie curajoasa la Cluj, insa si-a pastrat ideile tactice bazate pe organizarea defensiva.

Oaspetii au incercat sa stea cat mai grupat si sa dea lovitura fie pe contraatac, fie printr-o faza fixa.

Clujenii au fost extrem de incomodati de stilul lui Sabau si au simtit pe pielea lor cum au fost lovite Steaua si Astra in ultimele doua etape.

In minutul 39, FCM a deschis scorul prin Robert Iyes, care a profitat de o gafa uriasa a lui Mircea Bornescu.

Partea secunda le-a apartinut insa in totalitate gazdelor, care au reusit sa intoarca rezultatul in doar cinci minute.

Mai intai, in minutul 49, Alexandru Pacurar a fost pe faza la un penalty ratat de Adrian Cristea si a adus egalarea.

Clujenii au preluat conducerea din minutul 54, cand Gicu Grozav a fructificat un un-doi excelent cu Tony pentru o reusita din centrul careului.

Nigerianul si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in minutul 89, dupa o actiune luata pe cont propriu.

Finalul a fost linstit pentru gazde. Clujenii si-au recuparat pozitia a saptea si s-a apropiat la cinci puncte de cupele eurpene.