Dinamo castiga in Ghencea clasicul Romaniei

Echipa Dinamo Bucuresti a castigat, duminica seara, derby-ul cu Steaua Bucuresti, impunandu-se pe terenul din Bulevardul Ghencea cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de fundasul Tamas in minutul 23.
Inceputul meciului a apartinut alb-rosilor, Dinamo sufocand echipa gazda cu un presing agresiv. Un corner la poarta lui Tatarusanu si o lansare a lui Adrian Cristea pentru sprintul lui Torje au fost cele mai clare ocazii ale primelor 10 minute.

Dupa un prim sfert de ora in care s-au aparat organizat, avand o singura sansa la poarta lui Dinamo dintr-o faza fixa, Steaua si-a facut simtita prezenta in careul advers in minutul 16. Szekely a centrat din corner si Onicas a reluat periculos cu capul, doar reflexul salvator al lui Dolha mentinand tabela nemodificata.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 23, Tamas reluand cu capul din interiorul careului in urma unui corner. Apararea stelista a gafat nepermis, lasandu-l nemarcat pe fundasul dinamovist in coltul careului mic al Stelei.

Steaua a replicat dupa doar doua minute prin grecul Kapetanos, insa sutul acestuia din interiorul careului a trecut mult peste poarta.

Bergodi l-a pierdut in minutul 27 pe Eugen Baciu, fundasul central stelist fiind inlocuit de Ducu Ninu.

Cu zece minute inaintea finlului primei reprize gazdele au irosit o noua sansa buna de a pune in pericol poarta lui Dolha, dar Andrei Ionescu si Kapetanos nu au reusit sa reia decisiv.

Steaua l-a pierdut in minutul 45 si pe al doilea fundas central, Ghionea accidentandu-se la glezna stanga din cauza gazonului denivelat din Ghencea.

Fundasul central stelist a ramas in cele din urma pe teren, Bergodi schimbandu-l la pauza pe Onicas cu Grzelak. Nici intrarea polonezului nu a schimbat jocul Stelei, gazdele nereusind sa-si creeze nicio ocazie mare de gol.

Simtind slabiciunea adversarului, Dario Bonneti a fortat golul decisiv, trimitandu-i in teren in minutul 70 pe Danciulescu si Zicu.

Ultima ocazie a Stelei s-a consumat in minutul 88, cand Romeo Surdu a reluat cu capul pe langa poarta aparata de Dolha.

Onlinesport a transmis in direct meciul Steaua-Dinamo

Steaua: 12. Tatarusanu - 4. Golanski, 17. Baciu (31. Ninu '26), 24. Ghionea, 18. P. Marin - 25. Onicas (10. Grzelak '46) - 7. Szekely (21. Ochirosii '62), 19. A. Ionescu, 16. Nicolita - 11. Surdu, 9. Kapetanos. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Dinamo: 12 Dolha – 25. Scarlatache, 30. Tamas, 18. L. Goian, 3. Pulhac - 20. Ad. Cristea (7. Zicu '71), 29. N’Doye, 6. Rus, 22. Torje (2. Diabate '83) - 17. Andrei Cristea, 9. M. Niculae (10. Danciulescu '71). Antrenor: Dario Bonetti.

Cartonase galbene: Golanski '45+1 / Tamas '28, An. Cristea '42, Torje '58.

Arbitri: Mauro Bergonzi (central) - Simone Ghiandai, Michele Giordano (asistenti) - Coltescu Sebastian (rezerva).