FC Vaslui pentru al doilea an in Europa. Craiova termina sezonul in agonie

Echipa FC Vaslui a invins pe Universitatea Craiova, miercuri, in ultima etapa a sezonului, scor 1-0, echipa patronata de Adrian Porumboiu obtinand dreptul de a reprezenta Romania in viitoarea editie Europa League.
Unicul gol al meciului din Banie a fost marcat de Wesley Lopes in minutul 13, atacantul brazilian finalizand cu o lovitura de cap din interiorul careului.

Cei 30.000 de suporteri olteni prezenti in tribunele stadionului Ion Oblemenco nu au reusit sa transmita starea de exhuberanta si celor 11 juveti de pe teren, care nu au reusit sa-si creeze nicio ocazie cu adevarat importanta.

Universitatea Craiova a presat si a avut initiativa majoritatea timpului, fara insa a pune cu adevarat in pericol poarta unui Kuciak de netrecut.

Minutul 21 l-a adus pe Florin Costea in pozitie de finalizare, insa goalkeeper-ul vasluian s-a opus in extremis.

Vasluienii au trecut pe langa golul doi in minutul 44, cand Mike Temwanjera a sutat peste poarta dintr-o pozitie ideala din careul craiovean.

Imediat dupa pauza oaspetii au trecut pe langa golul de 2-0, Wesley si Ljubinkovic aflandu-se aproape de finalizare.

Ultima ocazie a Craiovei s-a consumat in minutul 85, cand Gaman a reluat cu capul peste transversala centrarea lui Soava din lovitura libera.

Universitatea Craiova: 23. Bornescu - 18. Dananae, 7. Gaman, 6. Stoica, 27. Rose (33. Njock '81) - 30. Prepelita, 13. Dilevski (28. Gangioveanu '68), 8. Soava - 77. Wobay, 9. M. Costea (17. Baird '54), 10. Fl. Costea. Antrenor: Ionel Gane.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 15. Buhus, 26. Farkas, 16. Zubar, 27. Hugo Luz – 20. Ljubinkovic 4. Genchev, 23. Pavlovici - 80. Wesley (8. Zmeu '88) - 9. Burdujan (17. Balace '82), 19. Temwanjera (30. Kirovski '54). Antrenor: Cristian Dulca.

Onlinesport: Dumitru Stircu