Cupa Romaniei

Fratii Costea califica Universitatea Craiova in sferturile Cupei

Echipa Universitatea Craiova s-a calificat, miercuri seara, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a invins, in deplasare, Politehnica Iasi, cu 3-0 (2-0).
Golurile juvetilor au fost marcate de fratii Costea, Mihai punctand in minutele 26 si 43, in timp ce Florin a inchis tabela pe contraatac in minutul 86.

Gazdele au ratat un penalty in minutul 79 prin Ignatov, sutul acestuia fiind retinut de Merlier.

Poli Iasi: 12. Plesca - 30. Straut, 23. Ad. Ilie, 28. L. Munteanu (15. Mihajlov '50), 3. Costache - 13. Cr. Bratu (11. Bujor '72), 7. Bersnjak, 8. Ignatov - 10. Constantin, 18. R. Miclea (77. Buta '59), 21. Balde. Antrenor: Petre Grigoras.

Universitatea Craiova: 22. Merlier - 32. Badoi, 7. Gaman, 4. Mitchell (25. Firtulescu '90), 8. Soava - 30. Prepelita (77. Wobay '76), 13. Dilevski, 6. Stoica, 27. Rose - 10. Fl. Costea, 9. M. Costea (20. Dina '88). Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonase galbene: Costache '25, Straut '35, Ad. Ilie '52 / Gaman '76, Wobay '85.

Meciul a fost condusa de o brigada formata din Ovidiu Hategan (central), Cristian Nica si Aurel Ionita (asitenti), Cezar Ionescu (rezerva). Observatori la acest joc au fost Laszlo Sajtos si Ioan Marginean.

La partida de la Iasi au asistat aproximativ 2.500 de spectatori.