Euro 2012

Bosnia-Belarus 1-0 si Luxemburg-Albania 2-1. Bosniacii castiga in ultimele minute

Bosnia s-a impus marti seara in meciul cu Belarus printr-un gol marcat de Misimovic in minutul 86, succes in urma caruia formatia din Balcani si-a betonat locul secund in Grupa D a preliminariilor EURO 2012. Intr-o alta partida din grupa Romaniei, nationala statului Luxemburg a obtinut prima victorie din aceste preliminarii si a invins Albania (echipa pe care tricolorii nu au reusit sa o invinga in debutul campaniei de calificare), scor 2-1,
Bosnia - Belarus 1-0 (FINAL)
  • Min 86: Bosnia deschide scorul prin Misimovic. A fost un sut sec din marginea careului.
  • Min 85: Al doilea eliminat din tabara bielorusa. Martynovich a primit al doilea cartonas galben.
  • Min 35: Oaspetii raman in zece jucatori, dupa ce Kalachev a fost eliminat pentru un fault dur.

Bosnia-Hertegovina: Begovici - Lulici, Pandza (Misimovici '45+4), Mujdza, Papaci - Rahimici, Zahirovici - Salihovici (Stilici '19), Ibricici (Zeci '64), Medunjanin - Dzeko. Selectioner: Safet Susici.

Belarus: Jevnov - Kulci, Sitov, Martinovici, Kalasev - Trubilo, Sitko (Voronkov '77), Kisliak, Verhovtov - Kornilenko (Dragun '72), Putilo. Selectioner: Bernd Stange.

Luxemburg - Albania 2-1 (FINAL)
  • Min 85: Bogdani primeste al doilea cartonas galben si este eliminat.
  • Min 78: Gazdele revin la conducere prin reusita lui Joachim.
  • Min 65: Albanezii egaleaza prin Bogdani in inferioritate numerica.
  • Min 54: Agolli de la albanezi este eliminat.
  • Min 27: Gazdele deschid scorul prin Bettmer in urma unui corner.

Luxemburg: Joubert - Schnell, Blaise, Bukvici, Mutsch - Janisch, Gerson, Payal (Pedro '88), Bettmer, Leweck (Joachim '68) - Da Mota (Bensi '70). Selectioner: Luc Holtz.

Albania: Ujkani - Veliu (Bullku '62), Lala, Teli, Vangjeli - Salihi, K. Duro (Bakaj '46), Skela, Agolli - Kapllani (Muzaka '46), Bogdani. Selectioner: Josip Kuze.