Cupa Mondiala 2010

Austria pierde acasa cu Turcia

Adversara Romaniei din grupa a 7-a de calificare la Campionatul Mondial din 2010, Austria, a fost infranta pe teren propriu de Turcia, scor 2-4, intr-un meci amical.
Austriecii lui Karel Brueckner au marcat primii, in minutul 28, prin Andreas Holzl, dar turcii au anulat rapid avantajul, reusind o egalare in minutul 37, gratie golului semnat de Mehmet Aurelio.

A urmat apoi un recital oferit de atacantul lui Middlesbrough, Tuncay Sanli, cel care a punctat de trei ori, in minutele 41, 47 si 61. Pentru austrieci a mai marcat o data Andreas Holzl, in minutul 53.

In grupa a 7-a de calificare la Campionatul Mondial din 2010, Austria ocupa locul 3, cu 4 puncte, la egalitate cu Franta si Romania, dar cu un golaveraj mai bun. Austriecii vor disputa urmatorul mecin grupa pe 1 aprilie 2009, impotriva Romaniei.