Baschet

"U" Mobitelco Cluj-CSU Ploiesti, scor 77-67, in derbiul etapei a 16-a

Campioana la baschet masculin "U" Mobitelco BT Cluj a învins, sâmbata, pe teren propriu, vicecampioana CSU Ploiesti, scor 77-67 (36-34), în derbiul etapei a 16-a a Diviziei A.
Oaspetii au avut un prim-sfert bun, conducând la diferente linistitoare, 24-12 (min. 10), gratie preciziei la finalizare, dar si a indeciziei în jocul gazdelor, care nu si-au gasit ritmul, în absenta a trei titulari, toti cu probleme de sanatate (Morris, Chetreanu, Silvasan).

Sfertul secund a fost presarat si cu "scântei", banca ploiestenilor primind fault tehnic, pentru comentarii la adresa arbitrajului (min. 12). Clujenii au profitat si s-au apropiat la 21-24, dupa ce la prima pauza, avantajul oaspetilor era de opt puncte (16-24). În fata a peste 2000 de spectatori, ardelenii au preluat conducerea, 33-32 (min. 18), pentru ca la pauza mare, tabela sa arate 36-34, dupa al doilea sfert, în care fanii campioanei au huiduit adversara la fiecare atac, în special pe Burlacu.

La reluare, prahovenii au fost la fel de curajosi si inspirati ca în debutul partidei, 38-43 (min. 23), obligându-i pe clujeni sa intre la time-out. Al doilea time-out a fost luat tot de campioana, dupa doar doua minute, când diferenta crescuse, la 38-49, o tripla a lui Cepulis, asternând tacerea în sala. A venit rândul oaspetilor sa piarda din intensitatea jocului, 52-51 (min. 29), Vlahovici primind si un antisportiv, pentru ca scorul la ultima pauza sa fie 54-53.

Clujenii si-au pastrat ambitia si în debutul sfertului patru, 59-53 (min. 32), dar replica nu a întârziat, 59-58, un minut mai târziu. Meciul a continuat pe muchie de cutit, cu realizari de aplaudat de ambele parti, dar si tensiune maxima (63-60 si 67-65).

Cu 20 de secunde ramase din meci, campioana conducea însa, cu 74-67, zarurile fiind aruncate, pentru cel de-al doilea succes al formatiei "U" Mobitelco în fata celor de la CSU Ploiesti, în acest sezon. Scor final: 77-67.

Marcatori:

"U" - Krstanovici 22 puncte, Dykes 18, Mijovici 12, Paul 10, Lawrence 7, LaGrange 6, Szabolcs 2

CSU Ploiesti - Burlacu 22 puncte, Albijanici 14, Cepulis 12, Hargrove 11, Capusan 4, Vlahovici 2, Szijarto 2.

La meciul de la Cluj au asistat si jucatorii si antrenorii echipei de fotbal Universitatea Cluj, care i-au încurajat pe campioni pe toata durata partidei si s-au declarat încântati de spectacol.

În celelalte partide din etapa a XVI-a s-au înregistrat urmatoarele rezultate: Energia Rovinari-Gaz Metan Medias 79-85, BC Mures-Poli Iasi 110-66, BCM U Pitesti-BC Miercurea Ciuc 88-84, CSS Giurgiu-SCM U Craiova 66-58. În devans s-a jucat meciul dintre CSM Bucuresti-BC Timisoara, scor 74-78.

Duminica este programat ultimul meci, între CSM Oradea-CSU Atlassib Sibiu.

Mediafax

Dinamo Bucuresti a stat, din cauza retragerii din campionat a celor de la CS Otopeni.