Baschet

CSU Ploiesti, la prima infrangere a sezonului

Campioana la baschet masculin CSU Ploiesti a fost invinsa vineri, pe teren propriu, de formatia "U" Mobitelco Cluj, cu scorul de 79-74 (40-50), intr-un meci contand pentru etapa a IX-a a Diviziei A.

Cele doua echipe s-au intalnit la doar doua zile distanta dupa un duel similar, tot la Ploiesti, contand pentru returul sferturilor Cupei Romaniei, care a revenit gazdelor, 64-59. Ca si in meciul de miercuri, clujenii au dominat primele minute, 7-13 (min. 4) si 12-22 (min. 8), pe fondul unor procentaje bune in ofensiva. Tot formatia din Cluj a iesit in avantaj la prima pauza, 20-23, reusind sa mareasca diferenta in continuare, 20-31 (min. 13). Jocul bun al pivotului Krstanovici, in ambele faze, dar si al lui Cuici, a mentinut echipa clujeana la conducere, scor 40-50, la pauza mare.

Sfertul trei a apartinut tot jucatorilor lui "U" Mobitelco Cluj, care au aratat mai mult calm decat adversarii (46-56, min. 26), acestia fiind penalizati pentru a doua oara cu fault tehnic. Primul jucator ploiestean care a atins "granita" a 10 puncte marcate a fost Virgil Carutasu (min. 28), care si-a adus echipa la 54-59. Ritmul de joc al clujenilor a scazut inaintea ultimei pauze, dar au reusit sa ramana in avantaj, 57-61, desi marcasera doar 11 puncte in cele 10 minute.

Americanul Hargrove a readus campioana in avantaj, cu o tripla, 62-61 (min. 31), ploiestenii revenind la "carma", dupa 28 de minute. Clujenii au revenit, cand mai erau sase minute, 62-63, iar ultimele minute au fost dramatice (68-68, min. 37). Krstanovici a marcat doua libere, 68-70 (min. 38), Burlacu a egalat, tot de la libere, capitanul clujenilor Silvasan a reusit o tripla, 70-73 (min. 39), Carutasu a ratat de la linia de 6,25 metri, acelasi lucru facand Silvasan la urmatorul atac, cu 60 de secunde inaintea finalului. Burlacu a fost eliminat cu cinci greseli personale, dupa un fault dur asupra clujeanului Krstanovici, care a transformat ambele libere (72-74, min. 40). Cepulis a marcat si el de la libere, 74-75, iar cu 20 de secunde inainte de final, fundasul clujenilor Medvedj a comis pasi, oferind atacul adversarilor. Burleson a gresit la randul sau, faultand in atac, cu 10 secunde inainte de final, iar MVP-ul partidei, Krstanovici a inscris de la libere, 74-77. Carutasu a gresit repunerea, clujeanul Chetreanu interceptand, iar Krstanovici a marcat ultimele doua puncte ale partidei, 74-79.

Marcatorii meciului au fost pentru CSU Ploiesti - Carutasu (12 puncte), Hargrove (12), Burlacu (10), Blidaru (8), Kabengele (8), Griffith (8), Cepulis (7), Szijarto (5), Burleson (4), respectiv pentru "U" Mobitelco Cluj – Krstanovici (30), Cuici (20), Silvasan (10), Lawrence (9), Lapuste (6), Medvedj (2), Jocovici (2).

In aceeasi etapa mai sunt programate, sambata, meciurile CSU Sibiu - CSM Bucuresti, Energia Rovinari - CSU Brasov, Elba Timisoara - BC Mures si SCM U Craiova - Dinamo Bucuresti. Duminica va avea loc partida dintre Steaua Bucuresti si Gaz Metan Medias, echipele care au jucat in Liga Balcanica la mijlocul saptamanii. Ultimul meci din cadrul rundei a IX-a se va juca in 25 noiembrie, intre CSM Oradea si BC Gladiator Cluj, fiind amanat pentru ca sala oradeana este ocupata cu alte evenimente la finalul acestei saptamani.