Baschet

Vlad Moldoveanu a debutat in Eurocup

Internationalul roman Vlad Moldoveanu a debutat, marti seara, in Eurocup, a doua competitie valorica din baschetul european.
Fostul jucator in NCAA a jucat 7 minute si 22 de secunde pentru echipa italiana Benetton Treviso in deplasarea de la Munchen.

Moldoveanu (foto: www.benettonbasket.it) a marcat un singur punct dintr-o aruncare libera si a mai avut o tentativa nereusita de la trei puncte.

Benetton Treviso a pierdut in cele din urma confruntarea cu Bayern Munchen, scor 72-62.

Moldoveanu, 23 ani, a semnat in iulie primul contract de profesionist cu Benetton, dupa ce a incheiat ultimul sezon din NCAA cu o medie de 20.4 puncte si 6.4 recuperari pe meci.

Intr-o alta partida din prima etapa a sezonului regulat al Eurocup, francezul Tony Parker a facut spectacol in partida castigata de formatia sa ASVEL Villeurbanne pe teren propriu cu Valencia Basket, scor 87-78.

Starul din NBA a jucat aproape 38 de minute si a marcat nu mai putin de 34 de puncte. Parker a luat jocul pe cont propriu in sfertul final, cand a inclinat decisiv balanta in favoarea echipei sale cu doua aruncari consecutive de trei puncte.