Rugby

Romania pastreaza trofeul IRB Nations

Nationala de rugby a Romaniei ramane in posesia IRB Nations Cup dupa ce a invins Italia A, duminica seara, cu 26-13 (13-13), in finala turneului gazduit de Stadionul Arcul de Triumf.

Meciul a inceput sub semnul echilibrului si abia in minutul 19, aproape la jumatatea primei reprize, italienii au deschis scorul prin Ambrosini dintr-o lovitura de pedeapsa.

Stejarii au restabilit egalitatea prin Vlaicu si au trecut la conducere, scor 10-3, gratie unui eseu reusit de Fercu in minutul 23.

Doar doua minute a ramas Romania in avantaj de sapte puncte, italienii reusind primul si de altfel singurul lor eseu transformat.

La pauza s-a intrat la egalitate, scor 13-13, scor care avea sa se pastreze pana in minutul 54, cand acelasi Vlaicu a pus alte trei puncte pe tabela in dreptul Romaniei.

Romania a gestionat foarte bine tactic finalul partidei si a dat lovitura decisiva in minutul 78 dupa un mol rulant. Fercu a tasnit ca o sageata din pachetul de jucatori si s-a oprit doar in terenul de tinta advers.

Meciul s-a incheiat cu 26-13 si Romania castiga pentru al doilea an consecutiv IRB Nations Cup.