Formula 1

Vettel aduce prima victorie Ferrari la Monte-Carlo dupa 16 ani

Sursă foto: twitter.com/scuderiaferrari

Sebastian Vettel a obtinut victoria, duminica, in Marele Premiu al Principatului Monaco de la Monte-Carlo, succes prin care isi consolideaza primul loc in clasamentul general al pilotilor. Cursa a fost live text in aceasta pagina.

Al doilea pe grila de start, Vettel a trecut in fata coechipierului sau, Kimi Raikkonen, in urma schimbului de pneuri din turul 40 din cele 78 programate pe ingustele stradute din Principat.

Victoria cu numarul 45 din cariera lui Vettel si a sasea la volanul monopostului Ferrari.

Podiumul de la Monte-Carlo a fost completat de Kimi Raikkonen, pilotul care a pornit din pole position si care a condus 35 de tururi pana la unicul sau pit stop.

Pentru a 20-a oara in cariera Daniel Ricciardo a incheiat pe podium in Formula 1, in timp ce Mercedes nu a prins podiumul cu niciun pilot.

Valtteri Bottas s-a clasat pe patru, in timp ce Lewis Hamilton a obtinut locul sapte dupa plecarea din a 13-a pozitie a grilei de start.

In clasamentul general Vettel ajunge la 129 de puncte, in conditiile in care Hamilton are 104, iar Bottas ajunge la cota 75.

Startul cursei a fost unul curata, fara incidente, cu Raikkonen impunand ritmul in fruntea plutonului. Finlandezul avea sa se mentina la conducere pana in turul 35, cand a intrat la boxe pentru primul schimb si Vettel mostenea primul loc fara lupta.

Germanul de la Ferrari a mai ramas pe pista inca cinci tururi, suficient pentru a reusi sa corecteze de doua ori cel mai bun timp in cursa si a reveni de la boxe in fata lui Raikkonen.

Practic la pit stopul lui Vettel din turul 40 s-a decis invingatorul de la Monte-Carlo, o afacere Ferrari in 2016.

Finalul nu a fost lipsit de emotii, in special dupa accidentul suferit de Pascal Wehrlein (Sauber), pilot aruncat la propriu cu rotile in sus de Jenson Button (McLaren), inlocuitorul lui Fernando Alonso pentru aceasta cursa.

Safety Car-ul a fost trimis pe pista si cursa neutralizata pentru cinci tururi, dupa care Vettel a impus ritmul in fata lui Raikkonen. Mai in spate, Ricciardo a rezistat cu brio unei incercari de atac din partea lui Bottas, aparandu-si cu succes pozitia pe podium.