Formula 1

Hamilton pole position in calificarile de la Sepang

Pilotul britanic Lewis Hamilton a obtinut cel mai bun timp in calificarile Marelui Premiu al Malaysiei de la Sepang, a doua etapa a sezonului in Formula 1, si va pleca din prima pozitie a grilei de start in cursa de duminica.

Sesiunea de calificari a fost marcata de o ploaie torentiala care a intarziat cu 50 de minute startul alergarii, iar in timpul sedintei intrecerea a fost oprita de doua ori cu steag rosu din cauza unor incidente.

In cele din urma Lewis Hamilton s-a dovedit cel mai rapid pilot in aceste conditii vitrege de concurs, pilotul de la Mercedes oprind cronometrul la 1:59.431 in cea din urma parte a calificarilor.

Hamilton l-a devansat cu 55 de miimi pe Sebastian Vettel, campionul mondial in exercitiu, care a oferit o replica puternica dupa startul dezastruos din Australia.

Nici de aceasta data Vettel nu a inceput prea bine si in prima parte a calificarilor a trebuit sa intre la boxe pentru un restart complet al softului de pe monopostul sau Red Bull.

Restartul a fost de bun augur pentru german si acesta a reusit timpi din ce in ce mai buni amenintand pozitia de lider a lui Hamilton. La finalul sesiunii cei doi piloti si-au strans amical mana.

Pe pozitia a treia s-a clasat Nico Rosberg, pilotul cu cel mai bun timp in Q1, si care a reusit sa urce pe pozitia a treia in dauna lui Fernando Alonso dupa chiar ultimul sau tur cronometrat.

Alonso a fost si de aceasta data cel mai rapid dintre pilotii Ferrari, prinzand un loc patru pe grila datator de speranta. Fostul dublu campion mondial a fost mai lent cu sase zecimi in raport cu Hamilton, dar l-a devansat pe coechipierul sau Kimi Raikkonen cu o secunda.

Raikkonen inca nu-si gaseste locul la volanul noului monopost Ferrari si va lua startul de pe locul sase din spatele lui Daniel Ricciardo, locul doi din cursa inaugurala, insa care ulterior a fost descalificat.

[news-105812]

Linia a patra la startul cursei de duminica va fi formata din Nico Hulkenberg si Jan Magnussen, pentru ca din spatele acestora sa plece Jean Eric Vergne si Jenson Button.

Pe langa ploaia care a dat complet peste cap programul initial, calificarile de la Sepang au fost marcate de iesirea spectaculoasa in decor a suedezului Marcus Ericcson de la Caterham, acesta pierzand controlul monopostului pe o zona de accelerare cand mai erau 35 de secunde pana la finalul Q1.

A mai existat ulterior un contact intre rusul Kvyat (Toro Rosso) si Alonso, ramas si acesta fara urmari majore.

Cursa de Formula 1 din Malaysia va fi live text pe Onlinesport.ro duminica de la ora 11:00.