Jocurile Olimpice 2012

Echipa masculina de sabie a obtinut medaliile de argint

Echipa masculina de sabie a României, formata din Rares Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu si Alexandru Siriteanu, a pierdut finala cu formatia Coreei de Sud, cu scorul de 26-45, si a ramas cu medalia de argint, a saptea pentru România la Jocurile Olimpice de la Londra.

Coreenii au început bine finala si în primul duel Kim Junghwan l-a depasit, cu 5-2, pe Rares Dumitrescu, apoi Won Woo Young a trecut de Dolniceanu cu 5-3, ridicând avansul la cinci tuse, 10-5. Zalomir a dat semne ca România ar putea echilibra lupta, dupa 5-5, cu Gu Bongil.

Dolniceanu a urmat pe plansa si a reusit sa apropie echipa sa la o tusa de adversari, 15-16 si 16-17. Kim si-a revenit si a ridicat din nou avansul coreenilor la 20-16, chiar daca a pierdut lupta directa cu scrimerul român, 5-6.

Din acel moment, coreenii au fost de neoprit, iar români nu au mai reusit decât cateva tuse la fiecare releu. Nici introducerea rezervei Sireteanu în duel cu rezerva coreana, Oh Eunseok, nu a schimbat nimic, iar România s-a înclinat categoric, 26-45.

3. Zalomir - Gu 5-5

Probleme tehnice la instalatia lui Florin Zalomir. Finala a fost întrerupta pentru câteva minute.

2. Dolniceanu - Won 3-5

1. Dumitrescu - Kim 2-5

În semifinale România a eliminat Rusia

Scrimerii nostri au pierdut doua din primele trei asalturi si Rusia conducea cu 15-13 dupa prima treime a semifinalei.

Tiberiu Dolniceanu a fost cel care a fost cel care a dat semnalul revenirii tricolorilor dupa ce a câstigat disputa cu rusul Kovalev, scor 7-2.

România prelua în premiera conducerea cu 20-17 si nu avea sa mai cedeze initiativa pâna la finalul întlnirii.

Emotiile au atins cote maxime în penultima lupta când Rares Dumitrescu a pierdut, scor 10-5, angajamentul cu Nikolay Kovalev, si rusii se apropiasera la o singura tusa.

Florin Zalomir a intrat decis la 40-39 si a câstigat duelul cu Yakimenko, scor 5-4, aducând victoria si calificarea României în finala la doar doua puncte diferenta.

Echipa masculina de sabie a României a pierdut ultimele trei partide disputate cu Rusia la Campionatele Europene si la Campionatele Mondiale.

România a învins China în sferturile de finala, scor 45-30.

Adversara României va fi Coreea de Sud care a depasit Italia în cealalta semifinala cu 45-37.

6 - Dumitrescu - Yakimenko 5-3

7 - Dolniceanu - Reshetnikov 5-5 (Sportivul nostru acuza o accidentare la piciorul drept. Reia meciul dupa câteva minute de pauza)

8 - Dumitrescu - Kovalev 5-10

9 - Zalomir - Yakimenko 5-4