Jocurile Olimpice 2012

Romania a trait visul american doar doua reprize

Nationala de polo a României s-a tras in bazin de la egal la egal cu SUA doar doua reprize, in meciul de marti seara de polo. La final, Romania a fost învinsa, de vicecampioana olimpica, scor 8-10, (3-3, 2-1, 0-3, 3-3), în cea de-a doua partida din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Primul gol a apartinut capitanului României, Cosmin Radu, dupa nici 2 minute de joc. SUA au ripostat cu faulturi dure, dar eliminarile au venit rapid. Nu au cedat, 1-1 (min. 4), gol Azevedo. Portarul Stoenescu si-a intrat si el în rol, blocând atacurile adverse, iar Iosep a adus o mare bucurie fanilor români, marcând dintr-o semi-bolta spectaculoasa, 2-1 (min. 6). Dupa nici 15 secunde, Varellas a restabilit egalitatea, dar Ramiro Georgescu a gasit drumul spre poarta, 3-2, când mai erau 55 de secunde din prima repriza. Când totul parea stabilit, Mann a marcat pentru 3-3, iar la prima pauza, spectatorii erau încântati: 8 minute, 6 goluri.

Repriza secunda a fost la “bataie”, cu actiuni rapide, aparari atente si atacuri în forta, dar reflectate pe tabela dupa 4 minute, tot Cosmin Radu, 4-3. Kovacs Istvan a cerut time-out (min. 14), iar încurajarile reciproce ale tricolorilor au fost emotionante. Abia reintrat în bazin, Cosmin Radu si-a mai demonstrat clasa o data, 5-3. Wright a redus la 5-4 (min. 15), care a fost si scorul pauzei mari, ultimul minut înregistrând o aparare eroica a României.

Repriza a treia a debutat cu o bara a lui Cosmin Radu, plus un sut central al lui Iosep, aparat de Moses. Busila a fost eliminate 20 de secunde, SUA au profitat si au egalat, prin Bailey (min. 19), 5-5. Alte trei atacuri ale României au fost contracarate de acelasi Moses, iar Kovacs a cerut time-out (min. 22). La reluare, Busila a tintit bara, iar Bailey nu a iertat la atacul urmator, 5-6, românii fiind condusi pentru prima data. Cu 86 de secunde ramase din repriza, americanii au intrat la time-out, iar imediat dupa, au înscris prin Varellas, 5-7. România nu si-a mai gasit ritmul pâna la ultima pauza, când tabela arata acelasi scor, fara gol pentru tricolori.

Ultima repriza a adus un nou gol al capitanului Cosmin Radu, dupa trei minute, 6-7. Eliminarile au curs în ambele tabere. Wright a fost cel care a “spart” tensiunea, 6-8 (min. 29), dar România a ratat patru suturi consecutive în acelasi atac, desi avea om în plus. SUA au intrat la time-out, mai erau doua minute din meci, la revenire Varellas a înscris pentru 6-9, pecetluind soarta disputei. Kadar a mai redus din handicap, 7-9, cu 74 de secunde ramase, Bailey i-a urmat exemplul 7-10, iar Iosep a marcat ultimul gol, 8-10, stabilind scorul final. În ultimele 18 minute ale partidei, România a marcat trei goluri, iar SUA, sapte.

Marcatorii partidei:

SUA: Varellas 3 goluri, Bailey 3, Wright 2, Azevedo 1, Mann 1

România – C. Radu 4 goluri, Iosep 1, Georgescu 1, Kadar 1, Ghiban 1.

Rezultatele complete înregistrate marti în ambele grupe sunt urmatoarele: Ungaria-Muntenegru 11-10, Croatia-Spania 8-7, Australia-Kazakhstan 7-4, Grecia-Italia 7-7, Serbia-Marea Britanie 21-7, SUA-România 10-8. Campioana olimpica Ungaria, urmatorul adversar al României, sufera la actuala editie a JO, pierzând primele doua partide din grupa B.

În meciul de debut din grupa B, România a învins Marea Britanie, scor 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1)

În continuare, România va juca cu campioana olimpica Ungaria (2 august), cu vicecampioana europeana Muntenegru (4 august) si cu câstigatoarea Ligii Mondiale Serbia (6 august).

Competitia olimpica de polo se desfasoara între 29 iulie si 12 august.

Asa am trait în direct meciul România-SUA:

ora 22:48, final,  Romania - SUA 8-10: Am pierdut cu 10-8, prima infrangere pentru noi la Londra, urmeaza un meci imposibil cu Ungaria, echipa care are ultimele trei titluri olimpice.

POLO ora 22:48, repriza 4,  Romania - SUA 8-10: Inscrie si Romania pe final, cu trei secunde ramase.

POLO ora 22:45, repriza 4,  Romania - SUA 7-10: SUA mai inscriu o data.

POLO ora 22:42, repriza 4,  Romania - SUA 7-9: Om in plus pentru Romania prin Kadar. Mai sunt 1:14 minute de joc.

POLO ora 22:40, repriza 4,  Romania - SUA 6-9: Americanii simuleaza o lovitura si reusesc sa ne elimine un jucator, dupa care inscriu. 6-9.

POLO ora 22:38, repriza 4,  Romania - SUA 6-8: Superioritate pentru Romania, apara insa cu noroc portarul american. Mai sunt doar 2:34 de minute de joc.

POLO ora 22:36, repriza 4,  Romania - SUA 6-8: Luam un gol de la distanta in ultima secunda de atac a SUA, un gol greu pentru Romania.

POLO ora 22:34, repriza 4,  Romania - SUA 6-7: Ne aparam in inferioritate, buna aparare.

POLO ora 22:33, repriza 4,  Romania - SUA 6-7: Inscrie Cosmin Radu al patrulea sau gol si ne apropiem la un singur gol, 6-7.

POLO ora 22:28, repriza 4,  Romania - SUA 5-7: Incepe repriza a patra.

POLO ora 22:28, pauza,  Romania - SUA 5-7: "Finish them, let's go boys!", se aude de pe banca americana.

POLO ora 22:28, repriza 3,  Romania - SUA 5-7: Tragem in blocaj, avem om in plus, tragem la poarta prin Matei insa imprecis. Final de repriza.

POLO ora 22:25, repriza 3,  Romania - SUA 5-7: Americanii incep sa ne domine, inscriu cu un minut ramas din a treia repriza.

POLO ora 22:23, repriza 3,  Romania - SUA 5-6: Inscriu americanii in superioritate. Americanii preiau pentru prima oara conducerea in acest meci. Ei au marcat doua goluri in repriza a treia, noi nimic.

POLO ora 22:22, repriza 3,  Romania - SUA 5-5: Bara pentru noi, la un pas de 6-5. Busila a fost la un pas de gol.

POLO ora 22:21, repriza 3,  Romania - SUA 5-5: Eliminare in lotul SUA, avem superioritate, joc dur in bazin, lovituri pe sub apa de ambele parti.

POLO ora 22:20, repriza 3,  Romania - SUA 5-5: Param un sut al americanilor, in inferioritate numerica. Doar un gol in repriza a treia, puteam marca, dar apara portarul SUA.

POLO ora 22:16, repriza 3,  Romania - SUA 5-5: SUA egaleaza, dupa ce Busila fusese eliminat si adversarii erau in superioritate.

POLO ora 22:15, repriza 3,  Romania - SUA 5-4: Incepe repriza a treia.

POLO ora 22:08, repriza 2,  Romania - SUA 5-4: Pauza, urmeaza repriza a treia.

POLO ora 22:07, repriza 2,  Romania - SUA 5-4: Apara portarul nostru, cu sase secunde pana la finalul reprizei!

POLO ora 22:06, repriza 2,  Romania - SUA 5-4: Avem superioritate, sutul nostru este insa blocat.

POLO ora 22:06, repriza 2,  Romania - SUA 5-4: Inscrie SUA din doi metri in dubla superioritate, este 5-4. Mai este un minut din a doua repriza.

POLO ora 22:04, repriza 2,  Romania - SUA 5-3: Cosmin Radu inscrie la firul apei, 5-3!

POLO ora 22:01, repriza 2,  Romania - SUA 4-3: Cosmin Radu inscrie cu un om in carca printre manile portarului, 4-3!

POLO ora 21:59, repriza 2,  Romania - SUA 3-3: Aproape de gol, dubleaza insa apararea SUA care se opune sa trecem din nou la conducere. Jucam bine, inotam bine.

POLO ora 21:59, repriza 2,  Romania - SUA 3-3: Suntem in inferioritate, dar ne aparam bine si le luam mingea, este bine ca nu am luat gol.

POLO ora 21:56, repriza 2,  Romania - SUA 3-3: Incepe repriza a doua.

POLO ora 21:54, repriza 1,  Romania - SUA 3-3: Este scorul cu care se incheie prima repriza, pauza acum la polo.

POLO ora 21:52, repriza 1,  Romania - SUA 3-3: Egaleaza americanii pe final de repriza.

POLO ora 21:52, repriza 1,  Romania - SUA 3-2: Cosmin Radu obtine o eliminare, suntem in superioritate, atac al nostru, suteaza Ramiro Georgescu in vinclu! 3-2.

POLO ora 21:51, repriza 1,  Romania - SUA 2-2: Gol Romania. Simulare de sut la coltul scurt a lui Andrei Iosep, care trimite mingea peste portar. Conducem vicecampioana olimpica. La urmatorul atac Varelas egaleaza pentru SUA.

POLO ora 21:46, repriza 1,  Romania - SUA 1-1: Bara pentru Romania, puteam avea 2-0, insa americanii inscriu la urmatorul atac si egaleaza.

POLO ora 21:44, repriza 1,  Romania - SUA 1-0: Acum SUA are superioritate, scapam de atacul lor. Revine omul nostru in bazin.

POLO ora 21:43, repriza 1,  Romania - SUA 1-0: Presam in superioritate, iar Cosmin Radu capitanul nostru inscrie!

POLO ora 21:42, repriza 1,  Romania - SUA 0-0: SUA are un om eliminat, suntem cu un om in plus si presam pentru gol.

POLO UPDATE 21:40,  Romania - SUA 0-0: Incepe meciul, daca batem ne putem califica mai departe, insa meciul este unul foarte greu.