Jocurile Olimpice 2012

Romania a pierdut strans cu Ungaria dupa un meci mare

Nationala de polo a României a fost învinsa, joi, de campioana olimpica Ungaria, scor 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3), în cea de-a treia partida din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Confruntare dificila în meciul de joi, nu doar prin prisma diferentei de valoare, cât si a faptului ca antrenorul României, Kovacs Istvan, lupta împotriva propriei natii. "Astazi sunt roman", a spus tehnicianul, înaintea partidei cu campioana olimpica, Ungaria, care venea dupa un debut nefast, cu doua înfrângeri.

România a fost cea care a deschis "balul", prin Kadar Kalman, dupa 42 de secunde de joc, 1-0. Egalarea a venit rapid, dar si preluarea conducerii de catre Ungaria, 1-2 (min. 3). Un minut mai târziu, 1-3, urmat de 2-3 si 3-3, dupa golurile lui Negrean si Ghiban, pentru ca prima repriza sa se încheie cu cu 9 goluri, scor 4-5.

Ambele echipe au aratat ambitie, dar totusi Ungaria a dictat ritmul, tricolorii fiind nevoiti sa alerge dupa egalare: dupa 4-6 a urmat 5-6 si 6-6 în minutul 12, dupa golul lui Kadar. Meciul a continuat pe muchie de cutit, 7-7 si 8-8 (min. 15), dubla Busila. La pauza mare, 9-9, Ghiban stabilind scorul dupa doua reprize.

La reluare, Biros si Madaras au marcat primele goluri, 9-11 (min. 18), România aratând slabiciune. Cosmin Radu a redus diferenta, 10-11, dar Ungaria a marit avantajul, 10-13 (min. 21). A fost repriza în care s-a produs schimbarea de atitudine, Ungaria aratând din ce în ce mai încrezatoare, iar România, cu moralul din ce în ce mai slabit. Dupa 11-14 la ultima pauza, campioana olimpica nu a mai putut fi ajunsa, în pofida eforturilor României. Ungaria a bifat prima victorie la JO, chiar cu România, într-un meci spectaculos, în care s-au marcat 32 goluri, scor final 15-17.

Marcatorii partidei:

România – Busila 3 goluri, Ghiban 3, Kadar 2, Diaconu 2, Matei 2, Negrean 2, C. Radu 1

Ungaria – Madaras 5 goluri, Biros 3, Hosnyanszky 3, Szivos 2, Kiss 2, Kasas 1, Varga 1.

În primele doua partide din grupa B, tricolorii au obtinut o victorie, în fata Marii Britanii, cu scor 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1), respectiv o înfrângere, cu vicecampioana olimpica SUA, scor 8-10, (3-3, 2-1, 0-3, 3-3).

În continuare, România va întâlni vicecampioana europeana Muntenegru (4 august) si câstigatoarea Ligii Mondiale Serbia (6 august).

Competitia olimpica de polo se desfasoara între 29 iulie si 12 august.

Conform regulamentului, dupa disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finala, de unde câstigatoarele vor juca semifinale si, ulterior, finala mica si finala mare.

La editia din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria.

Nationala de polo a României a participat ultima data la JO în 1996, la Atlanta (locul 9), cea de la Londra fiind a noua participare din istorie. Cea mai buna performanta tricolora la nivel olimpic este locul patru, la JO din 1976.

Asa am trait în direct meciul România-Ungaria:

Sfertul 4: ROMÂNIA - UNGARIA 15-17

0:05 Negrean închide tabela si consfinteste rezultatul final.

2:35 Matei reduce si el din diferenta.

4:00 Ungurii marcheaza din nou si refac ecartul de trei lungimi. Greu în aceste conditii sa ne apropiem.

4:24 Matei marcheaza în superioritate numerica si ne apropiem la doua goluri diferenta.

5:50 Diaconu reduce din diferenta. Ramân totusi trei goluri între noi si unguri.

6:16 Maghiarii mai puncteaza o data pentru 15-11 si scorul ia proportii.

A început ultima parte a meciului. Ultimele 8 minute efective.

Sfertul 3

1:55 Cinci metri pentru maghiar si Varga transforma cu transversala.

2:30 Reduce din diferenta prin Diaconu. A fost un atac prelungit în superioritate numerica.

3:43 Ungaria se distanteaza în premiera la trei goluri în acest meci.

4:07 Busila trage peste poarta. Pacat de aceasta faza.

5:05 Kiss îl gaseste din nou liber pe Szivos si acesta îndeplineste o simpla formalitate din doi metri.

5:40 Îi prindem si noi pe picior gresit si Cosmin Radu reduce din diferenta dupa trei fente succesive.

6:18 Madaras ajunge la conta patru si Ungaria marcheaza pe contraatac.

6:59 Ungaria ne surprinde dupa o noua faza în care au avut un gram mai multa sansa ca noi. Stoenescu reusise sa pareze, dar mingea a ajuns tot la ei si ne-au surprins în superioritate numerica.

A început a doua parte a meciului.

Sfertul 2

Se termina sfertul al doilea cu 9-9. Cu SUA au fost marcate 18 goluri în tot meciul.

0:09 Ghiban marcheaza în superioritate numerica si egalam la noua.

0:54 Ce gol ne dau ungurii. Szivos si-a facut o minge cu piciorul si a marcat pe lânga Stoenescu.

1:13 Ei ne dau goluri în superioritate numerica, dar noi îi executam cu aruncari superbe de la distanta. Din nou Busila cu o aruncare naprasnica.

1:31 Primim un nou gol mult prea usor dupa o eliminare. Ungaria revine la conducere, scor 8-7.

1:54 Busila arunca la limita atacului nostru si egaleaza la sapte.

4:12 Kiss prinde un sut cu bara si Ungaria revine la conducere.

4:37 Kadar al nostru egaleaza la sase dupa un contraatac superb. A fost o pasa lunga în centru si Kadar a aparut de undeva din lateral marcând frumos. Ungurii din tribune sunt redusi la tacere.

4:50 Se dau lupte grele la fiecare atac si din aceasta cauza sunt eliminari la fiecare actiune.

6:27 Ghiban prinde un sut perfect cu apa si România nu se lasa. Baietii nostri lupta exemplar pentru fiecare minge.

7:20 Madaras ajunge la cota trei într-o noua situatie de superioritate numerica.

Sfertul 1

Primul sfert se încheie într-un spirit nu tocmai olimpic. Doi poloisti si-au tras lovituri serioase în apa fara sa fie vazuti de arbitru.

0:18 Sut puternic prins de Busila printr-o padure de mâini ale maghiarilor si România strânge scorul.

0:47 Suntem surprinsi pe contraatac si Ungaria se duce din nou la doua lungimi în fata. Madaras îsi trece în cont al doilea gol.

1:55 Am ratat o buna sansa de egalare prin Negrean într-o situatie de superioritate numerica.

2:44 Kadar este eliminat de la noi si ungurii revin la conducere prin Madaras. Când ramâi în inferioritate la polo nu prea ai multe sanse sa scapi de gol.

3:22 România egaleaza la trei prin Alexandru Ghiban si aratam ca avem atitudine.

3:48 Îi prindem pe unguri cu un om în minus si Negrean reduce din diferenta cu o aruncare de pe centru.

4:22 Ungaria transforma o aruncare din 5 metri, penalty-ul din polo, si se distanteaza la 3-1.

5:41 Busila faulteaza în aparare si maghiarii au om în plus. Primim gol dupa o prelungita actiune ofensiva. Biros a marcat. Am avut si ghinion dupa ce mingea sutata în bara a revenit la unguri.

6:24 Maghiarii egaleaza cu o aruncare din cinci metri. Kasas a marcat pentru 1-1.

7:18 Kadar deschide scorul pentru România cu o minge deviata de blocajul maghiar (1-0)

8:00 Ungaria a câstigat primul angajament si au atacul. Recuperam rapid dupa o aparare agresiva.

POLO, România-Ungaria, ora 17:30 - România ocupa locul trei cu doua puncte dupa primele doua meciuri. Serbia conduce grupa, fiind urmata de SUA. Ungaria, adversara României, are doua înfrângeri consecutive.