Onlinesport.ro » Jocurile Olimpice 2012 » Rezultatele romanilor la Olimpiada de Vara 2012

Rezultatele romanilor la Olimpiada de Vara 2012

12 August

Atletism: Marius Ionescu a terminat pe locul 26 la maraton.

11 August

Lupte greco-romane: Rares Chintoan a fost eliminat în optimile categoriei 120 kg.

Atletism: Claudia Stef a terminat pe locul 38 cursa de 20 km mars. Marius Cocioran a terminat pe locul 39 cursa de 50 km mars.

Kaiac-canoe: Echipajul de K2 s-a clasat pe locul cinci în finala B.

9 August

Atletism: Mirela Lavric a ratat calificarea în finala probei de 800 metri. Esthera Petre a ratat calificarea în finala la saritura în înaltime.

Kaiac-Canoe: Locul 7 pentru Liviu Dumitrescu si Victor Mihalachi în finala la canoe dublu. Locul 8 pentru echipajul României de kaiac 4 persoane în finala. Locul 8 în finala B pentru echipajul feminin de kaiac 2 persoane.

8 August

Atletism: Bianca Perie a ratat calificarea în finala la aruncarea ciocanului.

Kaiac-Canoe: Iosif Chirila a terminat pe 3 finala B la canoe simplu 1000 metri.

7 August

Gimnastica: Catalina Ponor medalie de argint la sol si locul 4 la bârna. Sandra Izbasa locul 8 la sol. Larisa Iordache locul 6 la bârna.

Kaiac-Canoe: Iuliana Paleu si Irina Lauri au ratat calificarea în finala la kaiac 4 pe distanta de 500 metri.

Lupte greco-romane: Alin Alexuc Ciurariu a fost eliminat, marti, în primul tur al categoriei 96 kilograme.

Atletism: Viorica Tigau a ratat calificarea în finala la lungime. Locul 24 la finalul calificarilor.

6 August

Atletism: Andreea Ograzeanu a fost eliminata în semifinalele probei de 200 metri.

Polo: România a pierdut meciul cu Serbia din faza grupelor, scor 4-12.

Gimnastica: Flavius Koczi pe locul 7 în finala de la sarituri.

Kaiac-Canoe: Iosif Chirila s-a oprit în semifinale la canoe 1000 metri.

5 August

Gimnastica: Sandra Izbasa a cucerit aurul olimpic la sarituri. Flavius Koczi a fost doar al 7-lea la sol.

Box: Mihaela Lacatus a fost eliminata în primul tur la categoria 60 kg.

Atletism: Lidia Simon a încheiat maratonul pe locul 45, iar Constantina Dita a fost a 86-a. Angela Morosanu s-a oprit în serii la 400 metri garduri.

4 august

Spada: Echipa feminina incheie pe locul 6

Atletism: Cristina Casandra si Ancuta Bobocel rateaza calificarea in finala 3000m obstacole

Polo: Romania - Muntenegru 8 -12

Canotaj: 4 rame fara carmani masculin, Romania pe locul 6 in finala B

3 August

Haltere: Gabriel Sincraian a ratat toate cele trei încercari la smuls.

Scrima: România a obtinut medaliile de argint în proba de sabie masculin.

Atletism: Cristina Bujin a ratat calificarea în finala de la triplu salt. Bianca Razor a fost a 29-a în serii la 400 metri si nu a prins semifinala de 24. Andreea Ograzeanu a fost eliminata în semifinale la 100 metri.

Judo: Vladut Simionescu a fost eliminat în turul doi la categoria +100 kg.

2 August

Box: Bogdan Juratoni a pierdut în optimi la categoria 75 kg scor 10-12.

Gimnastica, finala individual compus feminina : Sandra Izbasa locul 5, Larisa Iordache locul 9

Polo: Romania - Ungaria 15-17

Canotaj: Echipajul masculin de 4 rame a ratat calificarea în finala. Echipajul feminin de 8+1 a ratat podiumul dupa ce a terminat cursa pe locul 4.

Natatie: Norbert Trandafir s-a calificat în semifinale la 50 m liber. Camelia Potec a ratat calificarea în finala la 800 m liber.

Judo: Daniel Brata a pierdut în primul tur la 100 kg.

1 August

Haltere: Roxana Cocos a obtinut medalia de argint la categoria 69 kg.

Scrima: Bianca Pascu a fost eliminata în primul tur la sabie.

Canotaj: Georgeta Andrunache si Viorica Susanu au încheiat pe locul 5 finala cursei de dublu rame.

31 iulie

Haltere: Razvan Constantin Martin obtine bronz la 69kg.

Polo: Romania pierde cu 10-8 in fata SUA.

Tenis de masa: Adrian Crisan este eliminat in sferturi la simplu.

Gimnastica Artistica: România a obtinut locul 3 si medaliile de bronz în concursul feminin pe echipe.

Scrima: Radu Daraban a fost eliminat în turul doi al probei de floreta.

Canotaj: Echipajul feminin de 8+1 s-a calificat in finala A dupa locul doi in recalificari.

Natatie: Norbert Trandafir a fost eliminat în seriile de calificare la 100 metri liber desi a câstigat cursa cu 49.02 secunde. I-au lipsit trei sutimi pentru a prinde un loc în semifinale.

30 iulie

Tenis de masa: Elizabeta Samara s-a oprit in optimile de finala învinsa cu 4-2 de olandeza naturalizata Li Jiao. Adrian Crisan a trecut de germanul Timo Boll si s-a calificat în sferturi.

Judo: Medalie de argint la Judo obtinuta de Corina Caprioriu.

Scrima: Ana Maria Brânza, eliminata în optimi la spada. Simona Gherman si Anca Maroiu au pierdut la o tusa diferenta în sferturile de finala.

Tenis: Irina Begu a fost eliminata în primul tur de Victoria Azarenka (Belarus) în trei seturi. Perechile Horia Tecau/Adrian Ungur si Simona Halep/Sorana Cirstea au fost eliminate în primul tur ale turneelor masculin si feminin de dublu.

Tir: Alin George Moldoveanu locul 1 la pusca cu aer comprimat 10 metri. Prima medalie de aur pentru România la Londra.

Natatie: Camelia Potec, locul 2 în seria de calificare la 200 metri liber. A ratat pentru trei secunde calificarea în semifinale. Alexandru Coci a fost al 5-lea în a doua serie la 200 metri fluture, dupa ce condusese la 100 si 150 metri. Si el a ratat calificarea în semifinale pentru trei secunde.

Canotaj: Viorica Susanu si Georgeta Andrunache s-au calificat în finala la dublu rame. Cele doua au tras în recalificari dupa ce încheiasera pe trei în serii. Echipajul de patru rame fara cârmaci s-a calificat direct în semifinale dupa ce a ocupat locul doi în a doua cursa de calificare.

29 iulie

Tenis de masa: Elizabeta Samara se califica in optimile de finala la simplu

Haltere: Florin Croitoru, locul 9 la categoria 56 kg.

Gimnastica: Romania se califica in finala feminina pe echipe de pe locul 4, cu nota de 176.264 iar in finala la individual  Izbasa se califica de pe locul 2 la sarituri, cu nota de 15.316,  la barna se califica in finala Ponor de pe locul 7 cu nota de 15.033 si Bulimar de pe ultimul loc 10 cu nota de 14.866, iar la sol se califica in finala Izbasa de pe locul 2 cu nota de 15.066 si Ponor de pe locul 7 cu 14.600

Polo: Romania - Marea Britanie 13-4

Scrima: Rares Dumitrescu a terminat pe locul 4 în concursul de sabie.

Tenis de masa: Daniela Dodean a pierdut în turul 3.

Natatie: Camelia Potec a încheiat pe locul 6 în a treia serie la 400 metri liber cu 4:11.43

Scrima: Tiberiu Dolniceanu si Florin Zalomir au fost eliminati în turul 3 la sabie.

Canotaj: Echipajul feminin de 8 plus 1 ratat calificarea directa în finala

Judo: Andreea Chitu iese in turul 2

Judo: Dan Fasie pierde in secunda 49