Jocurile Olimpice 2012

Lidia Simon a incheiat pe locul 45 maratonul olimpic

Medaliata cu argint în maratonul de la Sydney (2000) sportiva Lidia Simon s-a clasat pe locul 45 în maratonul olimpic de la Londra.

Sportiva din România a parcurs cei 42 de kilometri ai cursei în 2 ore, 32 de minute si 46 de secunde stabilind un nou record al sezonului.

Cursa desfasurata în conditii de ploaie a fost câstigata de Tiki Gelana (Etiopia) care a corectat cu sapte secunde recordul olimpic al maratonului feminin.

Cronometrata în 2:23.07 Gelana a devansat-o pe Priscah Jeptoo din Kenya cu cinci secunde, în timp ce medalia de bronz i-a revenit rusoaicei Tatyana Petrova Arkhipova.

Campioana olimpica în urma cu patru ani la Beijing, Constantina Dita s-a clasat pe locul 86 cu timpul de 2:41.34.