Jocurile Olimpice 2012

Izbasa si Iordache au ratat podiumul la individual compus, SUA scrie istorie

Sandra Izbasa s-a clasat abia a cincea, joi seara, în finala de gimnastica feminina la individual compus. Ea a fost împinsa usor, dar sigur, în afara podiumului de ultimele evolutii ale adversarelor sale, la sol. Americanca Douglas si-a consolidat locul 1, SUA fiind ca si în finala pe echipe umflata de arbitrii, devenind prima campioana olimpica de culoare la gimnastica. Rusoaica Victoria Komova a reusit un exercitiu perfect la sol, însa arbitrii i-au dat numai 15,100, ea având nevoie cu doua sutimi mai mult pentru a lua aurul, ceea ce nu s-a putut.

Gimnastele Sandra Izbasa si Larisa Iordache au ratat, joi, podiumul olimpic la individual compus, încheind finala pe locurile 5, respectiv 9, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Dupa prima rotatie, de la paralele, Iordache se clasa pe locul 12, iar Izbasa pe 15. A urmat bârna, cu Iordache deschizând concursul, cu o ratare, care a costat-o la nota, dar a a încheiat rotatia pe locul 6 (29.199 puncte). Si Izbasa a urcat în clasament, pe 12 (28.300), dupa evolutia la bârna.

A urmat solul, la care Iordache a iesit din covor la prima diagonala si a încheiat rotatia pe locul 9 (43.032), în timp ce Izbasa a evoluat mult mai bine si a urcat pe 6 (43.500). În rotatia a treia, la sarituri, britanica Hannah Whelan a fost notata cu zero, dupa ce a aterizat pe burta, situtie mai rar întâlnita la acest nivel.

Izbasa si Iordache au încheiat finala la sarituri, cu note bune, iar competitia pe locurile 5 (58.833 puncte), respectiv 9 (57.965), ratând podiumul olimpic, ocupat în ordine de Gabby Douglas (SUA, 62.032), Victoria Komova (Rusia, 61.973) si Alia Mustafina (Rusia, 59.566).

Notele obtinute de gimnastele române sunt urmatoarele:

Larisa Iordache - paralele 14.233, bârna 14.966, sol 13.833 si sarituri 14.933

Sandra Izbasa - paralele 13.900, bârna 14.400, sol 15.200 si sarituri 15.333.

La JO din 2008, Sandra Izbasa s-a clasat pe locul 8 în finala similara, în timp ce Larisa Iordache a fost debutanta la Londra.

Echipa feminina a României a cucerit medalia de bronz la actuala editie a JO, fetele antrenate de Octavian Bellu si Mariana Bitang obtinând si alte alificari individuale, dupa cum urmeaza:

Sol - Sandra Izbasa – locul 2 în calificari (15.066), Catalina Ponor – locul 7 (14.600)

Bârna - Catalina Ponor – locul 7 (15.033), Diana Bulimar – locul 8 (14.866)

Sarituri - Sandra Izbasa – locul 2 (15.316).

Finalele pe aparate sunt programate astfel: sarituri (5 august, 16.00), paralele (6 august, 16.00), bârna si sol (7 august, 16.00).