Jocurile Olimpice 2012

Flavius Koczi, locul 7 in finala la sarituri

Gimnastul Flavius Koczi s-a clasat, luni, pe locul 7, în finala la sarituri, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Flavius Koczi a intrat primul în concursul din finala. Prima saritura a fost notata cu 16.100, a doua cu 15.966, iar media sa a fost 16.033, dar ulterior, arbitrii au recalculat în minus nota de la a doua saritura, astfel ca media sa finala a fost 15.633, cu care s-a clasat doar pe locul 7.

Titlul olimpic a revenit gimnastului Hak Seon Yang (Coreea de Sud, 16.533), urmat de Denis Ablyazin (Rusia, 16.399) si de Igor Radivilov (Ucraina, 16.316).

Flavius Koczi a încheiat astfel participarea la JO de la Londra fara medalie. În finala de la sol, Koczi s-a clasat pe locul 7, iar în cea pe echipe a ratat calificarea cu echipa României.

Gimnastica româneasca va mai fi reprezentata în finalele feminine pe aparate, la sol (Catalina Ponor si Sandra Izbasa), respectiv la bârna (Catalina Ponor si Larisa Iordache), ambele programate marti.

Echipa feminina a cucerit medalia de bronz în competitia pe echipe, iar Sandra Izbasa a mai adus României o medalie de aur, în finala de la sarituri.